ANS: Zdravotnícky zákon pomohol zastaviť odchod lekárov, no pacientom nepomôže

Následky legislatívy budú mať podľa ANS zásadný dosah na celý zdravotnícky systém.
Zdravotnícky zákon pomohol zastaviť odchod lekárov, no pacientom nepomôže. Vyplýva to zo stanoviska Asociácie nemocníc Slovenska (ANS).
„Očakávame, že nové legislatívne úpravy neprinesú žiadne reálne zlepšenie pre pacientov. Naopak, znamenajú zníženie produkcie nemocníc, menej operačných výkonov, najmä v štátnych zariadeniach, a zároveň zvýšené finančné a personálne nároky, ktoré systém nebude schopný dlhodobo uniesť,“ uviedla ANS.
Prijaté zmeny si podľa nej vyžadujú navýšenie počtu lekárov, sanitárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov. „Už dnes však vieme, že takýto personál nie je k dispozícii a jeho nábor v potrebných počtoch je v krátkom čase nereálny,“ dodala ANS.
Upozornila tiež, že dôjde k významnému zvýšeniu nákladov najmä pre nemocnice, čo nevyhnutne povedie k ďalšiemu zadlžovaniu zdravotníckeho systému. „Dlhodobo je tento stav finančne neudržateľný a je pravdepodobné, že štát bude musieť v priebehu niekoľkých rokov zasiahnuť a situáciu nanovo upraviť,“ podotkol prezident ANS Marián Petko.
Výsledkom tak podľa neho môže byť paradoxne menej výhodná situácia pre samotných lekárov, ako bola pred prijatím novely, za čo bude zodpovedné práve Lekárske odborové združenie (LOZ).
ANS považuje spôsob prijatia tejto legislatívy za neštandardný. LOZ podľa nej vytvorilo extrémny časový tlak prostredníctvom hromadných výpovedí, čím vládu donútilo prijať zákony bez riadneho legislatívneho procesu.
Pripomenuli, že ANS a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR nemali možnosť sa k návrhu vyjadriť a predložiť pripomienky. „Tento postup je v príkrom rozpore s princípmi transparentnosti, ktoré LOZ verejne presadzuje. Ak pán Visolajský tvrdí, že mu ide o transparentnosť, práve týmto krokom ju poprel a ukázal pravú tvár,“ dodal prvý viceprezident ANS Igor Pramuk. Podľa slov ANS sa negatívne vplyvy zmien dotknú najmä pacientov, ktorým sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti môže ešte viac skomplikovať.
Poslanci Národnej rady SR schválili v stredu (5. 2.) legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s LOZ. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí. Zmeny sa týkajú valorizácie platov lekárov, uzákonenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zdravotníkov v nemocniciach. Upraviť by sa mali aj povinnosti zdravotných poisťovní či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť
Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.

Fico priletel do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny
Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.

Majerský: Verím, že Lev XIV. bude rovnako odvážny ako pápež František
Predseda opozičnej strany KDH Milan Majerský má radosť zo zvolenia nástupcu Svätého Petra a verí, že nový pápež Lev XIV. bude rovnako odvážny ako jeho predchodca.

SOI varuje: Na tento web si dajte pozor!
Inšpekcia odporúča vyhnúť sa nákupu zájazdov na podozrivej webovej stránke.