Psychologička: Na vysvedčenie s horšími známkami treba reagovať s pokojnou hlavou

V prípade, ak dieťa prinesie domov vysvedčenie s horšími známkami, rodičia by naň mali reagovať s pokojnou hlavou.
Odporúča to psychologička Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Andrea Husárová. Je podľa nej dôležité uvedomiť si, že vzťah s dieťaťom je podstatnejší ako jeho školský prospech. TASR o tom informovala hovorkyňa OS ZZS Danka Capáková v súvislosti s piatkovým (31. 1.) odovzdávaním polročných vysvedčení.
Psychologička pripomenula, že deň odovzdávania vysvedčenia môže byť pre deti a ich rodičov tak časom spokojnosti, ako aj sklamania. Zároveň upozornila, že viaceré deti mohli v posledných týždňoch prežívať zvýšenú záťaž. „Dieťa veľmi citlivo registruje reakcie rodiča na jeho výsledky, aj keď sa môže tváriť, že ho to nezaujíma. Z pohľadu rodičov je však dôležité uvedomiť si, že hodnota a šťastie nášho dieťaťa nie sú určené len známkami a výsledkami v škole,“ uviedla.
Z jej pohľadu je takisto dôležité uvedomiť si, že zdravé sebavedomie dieťaťa možno budovať aj potvrdením toho, že do životov patrí aj neúspech a nesplnené očakávania. „Kľúčové je nestratiť chuť a snažiť sa ďalej. Mali by sme sa teda vyhnúť porovnávaniu dieťaťa s inými, keďže to môže byť pre neho zraňujúce a demotivujúce. Otvorene by sme sa s ním mali rozprávať o tom, čo by v druhom polroku mohlo urobiť inak a ako mu vieme pomôcť a podporiť ho,“ vysvetlila.
Rovnako dôležité je podľa psychologičky aj to, aby rodičia prijali, že ich dieťa nemusí byť perfektné v každom vyučovacom predmete. „Je prirodzené, že v niečom dieťa vyniká, v niečom je priemerné a niečo mu vôbec nejde. V tom spočíva originalita, výnimočnosť každého jedinca a vytvára sa priestor na ďalší rozvoj,“ podotkla psychologička.
Ako doplnil riaditeľ OS ZZS SR Osama Al-Khaldi, prevencie v období, keď sa odovzdávajú vysvedčenia, nie je nikdy dosť. „Zásahy, ktoré sa týkajú detí a mladistvých, sú aj pre skúsených operátorov veľmi citlivé. Žiaľ, aj od začiatku tohto roka už evidujeme samovraždy neplnoletých osôb. Napriek tomu, že nijako nemusia súvisieť s vysvedčeniami, je z nášho pohľadu dôležité upozorňovať na riziká spojené s týmto obdobím,“ uzavrel.

Pred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike, alkoholu i ťažkým jedlám
Pred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike, alkoholu, kofeínu či ťažkým jedlám. Spálňu netreba prekurovať a mala by byť tichá a tmavá.

Vo veku 76 rokov zomrela dlhoročná rozhlasová redaktorka Dagmar Kovářová
Vo veku 76 rokov zomrela 28. marca v Trnave dlhoročná rozhlasová redaktorka Dagmar Kovářová.

Drucker navrhne vláde vymenovať Krišandu za štátneho tajomníka
Minister školstva Tomáš Drucker navrhne vláde SR vymenovať Jána Krišandu do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Premiér verí, že vláda odporučí NR SR novelu zákona o mimovládkach na schválenie
Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách.