Cichanovská ocenila, že EÚ odsudzuje prezidentské voľby v Bielorusku
- 17:05 26.01.2025
- Minsk

Chýbajúce uznanie nedeľňajších prezidentských volieb v Bielorusku je dôkazom zlyhania pokusov o legitimáciu súčasného režimu, vyhlásila bieloruská opozičná líderka v exile Sviatlana Cichanovská. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.
Politička počas brífingu vo Varšave označila prezidentské voľby v krajine za „frašku“ či „špeciálnu volebnú operáciu“, uvádza PAP. Podľa jej slov je ich cieľom iba udržanie moci v rukách súčasného prezidenta Alexandra Lukašenka. V prípade víťazstva získa prezident už siedme funkčné obdobie a bude v úrade viac ako 30 rokov.
Európska únia a ďalšie krajiny odmietli uznať výsledky bieloruských volieb už pred zverejnením výsledkov. Podľa Cichanovskej to opozícia uvítala a zároveň to dokazuje, že pokusy o legitimáciu súčasného režimu zlyhali. Podčiarkla tiež, že Bielorusko nikdy neprijme Lukašenka, „zločinca, ktorý s pomocou (ruského prezidenta Vladimira) Putina drží 9 miliónov Bielorusov ako rukojemníkov“, píše PAP.
Cichanovská tvrdí, že bieloruská opozícia požaduje slobodné a spravodlivé voľby, prepustenie politických väzňov a ukončenie represií. Všetci zodpovední za zločiny tiež musia niesť následky, vyhlásila.
Bývalý bieloruský minister kultúry a súčasný opozičný aktivista Pavel Latuška vyzval demokratické krajiny, aby neuznali Lukašenka za prezidenta. Podľa PAP zdôraznil, že prezident deportoval 500.000 Bielorusov z krajiny a zlikvidoval všetky opozičné strany, všetky nezávislé médiá a viac ako 1800 mimovládnych organizácií.
V nedeľu sa vo voľbách podľa AP proti Lukašenkovi postavia iba symbolickí vyzývatelia, ktorí bieloruského lídra otvorene nekritizujú. Väčšina relevantných opozičných politikov je za mrežami, v exile alebo ich kandidatúru odmietla volebná komisia. Lukašenko sa stal prezidentom po prvýkrát v roku 1994.

Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou, či Ficovi povolí prelet do Ruska
Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím.

Donald Trump novým výkonným nariadením obmedzil výskum vírusov
Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne.

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone
Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone.

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady
Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová v noci na utorok oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady.

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli
Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.