• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
26°Bratislava

Danko: Verím, že rokovania Trumpa s Putinom rýchlo ukončia vojnu na Ukrajine

  • 12:41 20.11.2024
  • Bratislava
Danko: Verím, že rokovania Trumpa s Putinom rýchlo ukončia vojnu na Ukrajine

Rozhodnutie Joea Bidena povoliť Ukrajine využitie amerických rakiet dlhého doletu aj na ruskom území považuje Danko za ohrozenie mieru v Európe.

Predseda koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko prirovnal v TASR TV očakávané mierové rozhovory novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom k dialógu Michaila Gorbačova a Ronalda Reagana, ktorý pred rokmi ukončil studenú vojnu.

Za ohrozenie mieru v Európe považuje líder SNS rozhodnutie končiaceho prezidenta USA Joea Bidena povoliť Ukrajine využitie amerických rakiet dlhého doletu aj na ruskom území. „Nádejám sa, že tak, ako som sa niekedy tešil z dialógu Gorbačova a Reagana, že uvidím rokovať Putina a Trumpa, a že to na Ukrajine veľmi rýchlo skončí,“ povedal Danko.

Pripomenul, že požiadal zastupujúceho predsedu Národnej rady SR Petra Žigu (Hlas-SD) o povolenie, aby ako podpredseda parlamentu mohol v priebehu druhého januárového týždňa vycestovať na návštevu Ruskej federácie. Chcel by sa tam stretnúť so šéfom ruskej Dumy Vjačeslavom Volodinom, ale aj ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Mám univerzálne pozvanie, ktoré bolo adresované v júni,“ povedal s tým, že svoje kontakty v Rusku chce využiť na zlepšenie rusko-slovenských vzťahov. „Verím, že dôjde aj k otepleniu vo vzťahoch Ruskej federácie a Spojených štátov amerických a bolo by dobré byť jedným z prvých štátov, ktorý tam podá ruku,“ tvrdí Danko.

Nominanti SNS sú podľa neho v komunikácii so zahraničnými partnermi aktívni, minister životného prostredia Tomáš Taraba nedávno rokoval s talianskym ministrom infraštruktúry a dopravy Matteom Salvinim a ministerka kultúry Martina Šimkovičová aktívne komunikuje s maďarskou stranou pripravovanú novelu zákona o štátnom jazyku.

S Maďarskom podľa Danka rokuje aj ministerstvo športu, keďže Slovensku ponúka možnosť organizácie viacerých spoločných športových podujatí. „Maďari sa chcú uchádzať o olympiádu v roku 2036,“ pripomenul Danko s tým, že súčasťou ich návrhu by mohla byť aj spolupráca so slovenskou stranou.

Na otázku, či je v čase konsolidácie verejných financií efektívne investovať 20 miliónov eur do výstavby atletickej haly v Šamoríne, Danko reagoval, že českí aj maďarskí susedia postavili niekoľkonásobne drahšie a väčšie haly. „Maďari postavili atletický štadión za 500 miliónov eur,“ tvrdí Danko. Dodáva, že šport nie je iba cesta k zdravému životnému štýlu, ale aj podnikateľské odvetvie, ktoré dokáže generovať nemalé finančné zdroje.

Na margo situácie v koalícii Danko pripomenul, že SNS ako najstaršia politická strana na Slovensku dala možnosť kandidovať do parlamentu aj predstaviteľom národných síl, ktorí neboli jej členmi. „Každý bol na našej kandidátke individuálne,“ upozornil s tým, že SNS sa snažila vytvoriť všetky podmienky na to, aby bol medzi ňou a jej kandidátmi čistý vzťah.

V dôsledku rozhodnutia Rudolfa Huliaka a ďalších dvoch poslancov vystúpiť z poslaneckého klubu SNS však teraz môže koalícia podľa Danka s istotou počítať len s podporou tesnej väčšiny 76 poslancov. „Musíme, 76 poslancov, zvládnuť v decembri štátny rozpočet. Nie je dôležitejší zákon a som presvedčený, že to zvládneme,“ povedal Danko s tým, že na jar budúceho roku si koalícia bude musieť sadnúť a vyhodnotiť situáciu tak v politickej, ako aj ekonomickej oblasti. „Zásadný problém, ktorý túto vládu čaká, je dlhová brzda. Premiér sa bude musieť vysporiadať s ústavným zákonom a bude musieť prijať rozhodnutie,“ naznačil predseda SNS.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť

DNES - 16:47Domáce

V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

DNES - 16:20Domáce

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ

DNES - 13:35Domáce

Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý

DNES - 13:25Domáce

Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája

DNES - 12:05Domáce

Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).