Najčastejším ochorením dýchacích ciest u psov je kotercový kašeľ

Najčastejším ochorením dýchacích ciest u psov na jar a jeseň je kotercový kašeľ.
Hlavným príznakom je suchý, dráždivý kašeľ, ktorý môže pretrvávať počas dňa aj noci. Psy často pôsobia, akoby sa dusili alebo mali niečo v hrdle. Čím skôr sa kotercový kašeľ podchytí, o to je jeho liečba rýchlejšia. Uviedli to veterinárne lekárky Dagmar Zähringer a Lenka Ovečková.
„Kotercovým kašľom sa nenakazia iba zvieratá, ktoré sa nachádzajú v koterci. Psy sa najčastejšie infikujú na miestach, kde dochádza k ich vzájomnému kontaktu. Rizikovými lokalitami sú spoločné tréningy, parky na sídliskách, psie hotely či výstavné priestory,“ priblížili odborníčky. Tvrdia, že choroba sa prenáša kvapôčkovou infekciou a z jedinca na jedinca sa dokáže preniesť aj cez spoločný plot. V období rozšírenia infekcie neodporúčajú napríklad dávať piť vodu z jednej misky, obhryzovať rovnaký konár alebo hračky.
Kašeľ psa si majitelia často vysvetľujú ako uviaznutie jedla či predmetu v hrdle. Niektoré psy sa dokonca môžu dáviť. „Ak skutočne ide o kotercový kašeľ, liečba, našťastie, nie je veľmi zložitá. Dôležité je podporiť imunitu, prípadne uľahčiť vykašliavanie v závislosti od charakteru kašľa. Vo väčšine prípadov môžeme podať skorocelový sirup a psovi treba dopriať odpočinok v teple a suchu,“ povedala Zähringer. Priebeh ochorenia radí sledovať. Pri vážnejších stavoch môže byť potrebná antibiotická liečba. „Venujte pozornosť aj tomu, ako dlho kašeľ trvá a aký má charakter, prípadne sledujte prítomnosť hlienu alebo sekrétu. Ak sa stav nezlepšuje, nečakajte a vyhľadajte veterinárneho lekára,“ upozornila veterinárka.
Proti kotercovému kašľu možno dať svojho psa zaočkovať. Často to vyžadujú centrá starostlivosti o psov alebo psie hotely, odporúča sa to aj pred návštevou cvičísk alebo psích výbehov. „Najúčinnejším spôsobom prevencie je očkovanie. Existujú dva typy vakcín, jedna sa aplikuje do nosa a druhá injekčne,“ poznamenala Ovečková.
Imunita zvieraťa by sa počas jesene mala podľa odborníčok podporiť vitamínovými prípravkami a doplnkami. Na zmiernenie príznakov je vhodné podávať echinaceu na upokojenie podráždeného hrtana. Možno zvoliť aj doplnky so zelenou riasou spirulinou, ktorá obsahuje potrebný komplex vitamínov a posilňuje funkciu imunitného systému, priblížili. Odborníčky radia vyskúšať aj pivovarské kvasnice s cesnakom, ktoré vďaka bohatému zdroju probiotík pomáhajú aj pri správnom trávení. Lososový olej zase posilňuje imunitný systém a potláča chronické zápaly.

Polícia pátra po mužovi, ktorý ukradnutou kartou vykonal platby za vyše 1400 eur
Bratislavská polícia pátra po neznámom páchateľovi, ktorý ukradol a následne prostredníctvom platobnej karty vykonal neoprávnené platby v sume viac ako 1400 eur.

Pred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike, alkoholu i ťažkým jedlám
Pred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike, alkoholu, kofeínu či ťažkým jedlám. Spálňu netreba prekurovať a mala by byť tichá a tmavá.

Vo veku 76 rokov zomrela dlhoročná rozhlasová redaktorka Dagmar Kovářová
Vo veku 76 rokov zomrela 28. marca v Trnave dlhoročná rozhlasová redaktorka Dagmar Kovářová.

Drucker navrhne vláde vymenovať Krišandu za štátneho tajomníka
Minister školstva Tomáš Drucker navrhne vláde SR vymenovať Jána Krišandu do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Premiér verí, že vláda odporučí NR SR novelu zákona o mimovládkach na schválenie
Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách.