ZAP žiada vládu, aby ponúkla riešenie na udržateľnosť ich ambulancií

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) žiada Vládu SR, aby ponúkla ambulantnému sektoru riešenie, ktoré zabezpečí udržateľnosť ich ambulancií pre pacientov.
Zdôrazňuje, že nesúhlasí so zavádzaním akýchkoľvek nových daní, či zvyšovaním tých existujúcich, bez adekvátneho zohľadnenia potrieb ambulantného sektora v pripravovanom rozpočte. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová.
„Zväz ambulantných poskytovateľov s veľkými obavami sleduje vývoj pri schvaľovaní konsolidačných opatrení. Sme naozaj rozčarovaní a znechutení z toho, ako sú v našom štáte nastavené priority.(...) No v kontexte našich opakovaných žiadostí o zníženie sadzby DPH pre ambulantný sektor, trvajúcich už niekoľko rokov, sme naozaj nepríjemne zaskočení, že udržateľnosť slovenských ambulancií nie je prioritou,“ apeluje Trenčanská Bedušová.
Tvrdí, že ambulantný sektor je asi jedinou podnikateľskou skupinou na Slovensku, ktorá nie je platcom DPH a zároveň má veľmi prísne regulované príjmy a teda zvýšené DPH na vstupe, nevie uplatniť na výstupe, ani ho pretaviť do konečnej ceny služby. „Nemáme žiadny legitímny nástroj, ktorým by sme sa vedeli brániť, či ošetriť naše rastúce vstupné náklady, sme absolútne odkázaní na zodpovedný prístup štátu k financovaniu sektora,“ ozrejmila Trenčanská Bedušová.
Zároveň upozorňuje, že ak ich námietky a žiadosti zostanú nevypočuté vzhľadom na plánované úspory v sektore zdravotníctva, ktoré sa dotknú práve ambulantného sektora, nebude už čo rozvíjať či reformovať. „V takom prípade nám žiaľ nezostane nič iné, ako odmietnuť pokračovanie zmluvného vzťahu a prevziať zodpovednosť za financovanie a chod ambulancie v plnej miere. Týmto činom však štát výrazne obmedzí, či dokonca znemožní prístup k zdravotnej starostlivosti pomerne veľkej skupine pacientov,“ apeluje Trenčanská Bedušová.

Seniorku zrazilo auto, na mieste zasahovali leteckí záchranári
Staršiu ženu v umelom spánku letecky transportovali do nemocnice.

Poslanci NR SR budú v tomto roku zarábať takmer 6900 eur
Poslanci Národnej rady SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur.

Žilinka: Prepadnutie martinskej sudkyne, bez ohľadu na motív, je vážnym útokom
Stredajšie ozbrojené prepadnutie martinskej sudkyne z Turčianskych Kľačian, bez ohľadu na motív, je vážnym útokom, ktorý nesmie mať miesto v spoločnosti.

Opozícia vyzýva premiéra, aby v záujme Slovenska zrušil cestu do Moskvy
Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

Pekarová Adamová: Cesta Fica do Ruska je jeho suverénny krok, ale aj vizitka
Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby.