V nedeľu nastane jesenná rovnodennosť, začne sa astronomická jeseň

V nedeľu 22. septembra o 14. hodine a 43. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ) nastane jesenná rovnodennosť a na Slovensku, tak ako na celej severnej pologuli, nastane začiatok astronomickej jesene. Južná pologuľa, naopak, vstúpi do jarného obdobia.
Vlani nastala jesenná rovnodennosť až 23. septembra o 8.50 h SELČ. Tento rok je to skôr vzhľadom na to, že je priestupný rok, teda má o jeden deň (29. február) navyše. Tým sa raz za štyri roky koriguje nesúlad medzi kalendárom a reálnou pozíciou Zeme na obežnej dráhe okolo Slnka. Rovnako 22. septembra sa začne astronomická jeseň aj o rok, kým v rokoch 2026 a 2027 bude pripadať opäť na 23. september.
Okamih rovnodennosti (aequinoctium) znamená, že sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, keď rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku a slnečné lúče tak dopadajú kolmo na zemský povrch. Deliaca čiara medzi osvetlenou časťou Zeme, kde je deň a tmavou časťou, kde panuje noc (tzv. terminátor) smeruje počas rovnodennosti vertikálne od severného pólu k južnému.
V deň jesennej rovnodennosti slnko vychádza presne na východe a zapadá na západe. Pozorovateľ stojaci na rovníku v deň jesennej rovnodennosti vidí na poludnie slnko nad sebou v nadhlavníku. Deň, keď nastáva jesenná rovnodennosť (podobne ako jarná), je rovnako dlhý na akomkoľvek mieste na zemeguli – trvá približne 12 hodín.
Napríklad v Bratislave vyjde slnko 22. septembra ráno o 6. hodine a 38. minúte SELČ, zapadne o 18.48 h. Slnko teda bude nad obzorom 12 hodín a 10 minút. Zároveň sa v čase po jesennej rovnodennosti dni skracujú najrýchlejším tempom, denne až o tri a o pol minúty. Už 23. septembra bude dĺžka slnečného svitu len 12 hodín a 6 a pol minúty, o deň neskôr 12 hodín a 3 minúty.
V africkom Dakare v Senegale bude 22. septembra svietiť slnko 12 hodín a 6 minút, pričom dni sa tu skracujú menej výrazne, len o 48 sekúnd denne – pretože mesto sa nachádza na cca 14. rovnobežke severnej zemepisnej šírky. Platí, že čím sme bližšie k rovníku, tým je menší rozdiel medzi dĺžkou slnečného svitu v lete a v zime.
Naopak, čím viac na sever, tým je skracovanie dní výraznejšie. V nórskom meste Tromso v deň rovnodennosti, teda 22. septembra, je slnko nad obzorom 12 hodín, 19 a pol minúty. Slnečný svit je však každý deň kratší o 8 a pol minúty. Od 27. novembra tu slnko zmizne pod obzorom a nastane polárna noc.
Astronomická jeseň na severnej pologuli potrvá do 21. decembra, kedy o 10.20 h stredoeurópskeho času (SEČ) nastane zimný slnovrat a začne sa astronomická zima. Meteorologická jeseň sa začala už 1. septembra a potrvá do konca novembra.
Rozdielnu dĺžku dňa a noci počas roka, ako aj samotné striedanie ročných období spôsobuje sklon zemskej osi voči obežnej dráhe Zeme o približne 23,5 stupňa.

Kauzu súvisiacu s Fondom národného majetku naďalej vyšetrujú
Spis sa aktuálne nachádza na Generálnej prokuratúre SR, ktorá má rozhodnúť o žiadosti jedného z obvinených o preskúmanie postupu prokurátora.

Žiak v škole napadol dievča nožom
Cez prestávku v triede došlo k hádke, ktorá vyústila do útoku nožom.

Polícia pátra po mužovi, ktorý platil odcudzenou kartou
Polícia pátra po neznámom páchateľovi, ktorý platil odcudzenou platobnou kartou v obchodnom centre v Pezinku.

Na Trenčianskom hrade sa začala obnova parkánového múru, vstup na hrad obmedzili
Na Trenčianskom hrade odštartovali stavebné práce na obnove parkánového múru. Investíciu za viac ako 600.000 eur finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR dotáciou 350.000 eur,

Múzeum SNP v Banskej Bystrici oslavuje 70 rokov od svojho založenia
Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v tomto roku oslavuje 70 rokov svojej existencie, symbolicky zároveň s 80. výročím ukončenia druhej svetovej vojny.