• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
14°Bratislava

Zamestnanci Boeingu vstúpili do štrajku, prvýkrát za 16 rokov

  • 12:49 13.09.2024
  • Seattle
Zamestnanci Boeingu vstúpili do štrajku, prvýkrát za 16 rokov

Zamestnanci amerického výrobcu lietadiel Boeing vstúpili v piatok do štrajku, prvého za 16 rokov.

Pre zastavenie práce hlasovali takmer všetci zamestnanci závodov na západnom pobreží potom, ako odmietli dohodu s vedením firmy o zvýšení miezd o štvrtinu. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

Medzinárodné združenie zamestnancov v strojárstve a letectve (IAM), ktoré zastupuje približne 33.000 zamestnancov vyrábajúcich lietadlá 737 MAX aj ďalšie v oblastiach Seattlu a Portlandu, oznámilo, že jeho členovia odmietli návrh vedenia Boeingu na zvýšenie miezd v najbližších štyroch rokoch o 25 %. Proti návrhu dohody hlasovalo až 94,6 % zamestnancov. Boeing okrem toho ponúkol vyššie krytie nákladov na zdravotné zabezpečenie a lepšie podmienky aj v prípade odchodu do dôchodku. K tomu prisľúbil, že nové lietadlá sa budú vyrábať v závodoch so zamestnancami združenými v odboroch.

Napriek tomu zamestnanci ponuku neprijali. Odbory totiž pôvodne požadovali rast miezd až o 40 %.

Štrajk, za ktorý hlasovalo až 96 % zamestnancov a je prvý od roku 2008, znamená zastavenie výroby najpredávanejšieho lietadla spoločnosti 737 MAX. Firma pritom už aj pred štrajkom zápasila s meškaním dodávok svojich strojov a vysokými dlhmi.

Po havárii dvoch lietadiel 737 MAX z rokov 2018 a 2019, pri ktorých zahynulo 346 ľudí, sa situácia Boeingu ešte viac skomplikovala na začiatku tohto roka. V januári musel jeden zo strojov 737-9 núdzovo pristáť po tom, ako sa mu počas letu odtrhli dvere.

Spoločnosť je stále v strate, pričom negatívne výsledky zaznamenala v obidvoch kvartáloch tohto roka. Za 1. štvrťrok dosiahla strata 343 miliónov USD (311,37 milióna eur) a v 2. štvrťroku sa zvýšila na 1,44 miliardy USD.

Prípadný dlhotrvajúci štrajk tak situáciu firmy výrazne zhorší, keďže predchádzajúci štrajk v roku 2008, ktorý trval 52 dní, oberal spoločnosť denne o príjmy na úrovni zhruba 100 miliónov USD. Ako uviedla firma TD Cowen, ak by súčasný štrajk trval 50 dní, Boeing by mohol prísť približne o tri až 3,5 miliardy USD.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

VČERA - 16:29Ekonomické

Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

VČERA - 16:28Ekonomické

Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

VČERA - 15:31Ekonomické

Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

VČERA - 15:10Ekonomické

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

VČERA - 12:49Ekonomické

Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.