• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
14°Bratislava

Rusko sa obáva zablokovania Telegramu po zatknutí jeho zakladateľa Durova

  • 6:17 01.09.2024
  • Moskva
Rusko sa obáva zablokovania Telegramu po zatknutí jeho zakladateľa Durova

Zatknutie šéfa Telegramu Pavla Durova vyvolalo v Rusku obavy z možného zablokovania platformy. Telegram pritom využíva Kremeľ, no aj jeho odporcovia.

Rusko už od začiatku ofenzívy na Ukrajine vo februári 2022 potláča nesúhlas ľudí a protesty v krajine. Rusi preto nemajú nezávislé spravodajské kanály a zároveň ani prístup k západným sociálnym médiám, ako sú Facebook, Instagram či X. Telegram sa tak stal jedným z posledných zdrojov necenzurovaných informácií a tiež priestorom umožňujúcim slobodu prejavu.

Moskva sa v súčasnosti obáva o osud platformy a jej zakladateľa Durova, ktorého koncom augusta zadržali francúzske úrady. Obvinili ho z toho, že nedokázal obmedziť extrémistický a nezákonný obsah na Telegrame. Hoci zakladateľa prepustili na kauciu, nemôže opustiť krajinu.

Durovovo zatknutie však nie je jediným problémom súkromnej platformy. Európska komisia totižto preveruje udávaný počet používateľov aplikácie v Európskej únii. Pokiaľ sa ukáže, že je v skutočnosti vyšší, mohli by pre ňu platiť prísnejšie pravidlá.

V Rusku sa na kanáloch Telegramu vo veľkej miere objavujú témy, ktoré sú v štátnych médiách prísne cenzurované. Nachádzajú sa tam napríklad aj reportáže z frontovej línie na Ukrajine, či súdne procesy s kritikmi Kremľa a manifesty politických väzňov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

DNES - 13:51Zahraničné

Európska únia v stredu vyzvala Indiu a Pakistan, aby okamžite konali s cieľom zmierniť situáciu medzi susednými krajinami.

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

DNES - 13:11Zahraničné

Rusko prijíma „všetky potrebné opatrenia“ vrátane obmedzenia prístupu na mobilný internet, aby zaistilo bezpečnosť počas prehliadky ku Dňu víťazstva, uviedol Kremeľ.

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

DNES - 12:40Zahraničné

Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová diskutovali o ďalšom rozvoji spolupráce medzi parlamentmi svojich krajín.

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

DNES - 11:22Zahraničné

Bývalý americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho nástupca v úrade Donald Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí na Ukrajinu, aby sa vzdala svojho územia.

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou

DNES - 10:22Zahraničné

Predseda Národnej rady SR sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.