Poslanci za SNS navrhujú úpravy pri jazde v chránených územiach

Jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v území s druhým stupňom ochrany by sa mohlo dať aj na účelovej ceste a existujúcej prístupovej poľnej ceste.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny od skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR za SNS, ktorý predložili do parlamentu. Novelou chce SNS odstrániť "neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy" pre obyvateľov, odbremeniť orgány štátnej správy od zbytočnej administratívnej záťaže, ako aj posilniť práva vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.
Jazda alebo státie s motorovým vozidlom v území, kde platí druhý stupeň ochrany, aj na účelovej ceste a na existujúcej prístupovej poľnej ceste by mohla podľa SNS zabezpečiť a zjednodušiť prístup k chatovým osadám, lazom a ku kopaniciam, ako aj sprístupniť územia v súvislosti s výkonom rybárskeho práva či včelárstva.
SNS takisto navrhuje vypustiť zákaz používania záprahového vozidla, najmä voza, koča alebo saní, na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce. V druhom stupni ochrany, čiže v poľnohospodárskej krajine, nemá podľa predkladateľov žiadne opodstatnenie.
Na území s druhým stupňom ochrany by podľa návrhu SNS nemuselo byť zakázané jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo samovyvažovacom vozidle. Týkať by sa to malo pozemkov za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy. „Dôvodom je uvoľnenie prísnosti zákona. Predmetný zákaz už od druhého stupňa ochrany je neopodstatnený, opodstatnenosť tohto zákazu činnosti je dôležitá najmä od tretieho stupňa ochrany,“ vysvetlili poslanci.
Výnimka zo zákazu vjazdu a státia s motorovým vozidlom pre vlastníkov, správcov, nájomcov pozemkov alebo správcu vodného toku by sa podľa návrhu mohla vzťahovať aj na príjazd k takémuto pozemku cez iné pozemky.
Zamestnanci orgánov ochrany prírody by mohli podľa novely z dielne SNS jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v chránených územiach. Pohybovať by sa mohli aj mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce v chránených územiach od tretieho stupňa ochrany.
Poslanci chcú takisto novelou upraviť územnú pôsobnosť členov dobrovoľnej stráže prírody. Územná kompetencia dobrovoľnej stráže prírody by mohla byť stanovená na pozemky v ich vlastníctve, správe, nájme alebo v obhospodarovaní alebo na iné pozemky po písomnej dohode. „Každý, kto bude chcieť vykonávať stráž prírody, bude musieť zložiť skúšku z požadovaného okruhu vedomostí pred skúšobnou komisiou tvorenou zo zástupcu okresného úradu v sídle kraja, z organizácie ochrany prírody a územného útvaru Policajného zboru, a raz za päť rokov formou preskúšania,“ doplnili predkladatelia.
Novela by v prípade schválenia mohla byť účinná dňom vyhlásenia.

Detské organizácie apelujú na prezidenta, aby nepodpísal novelu o neziskovkách
Viaceré detské, mládežnícke a študentské organizácie apelujú na prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal novelu zákona o neziskových organizáciách a vrátil ju Národnej rade SR na prepracovanie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí povodeň a silný vietor
V troch okresoch platia hydrologické výstrahy.

Polícia pátra po nezvestnom Samuelovi
Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.

Video: Takto by ste sa mali zachovať v prípade ozbrojeného útoku
Polícia zverejnila inštruktážne video pre prípad ozbrojeného útoku.

Krajčí: Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta
Matúš Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie bývalého predsedu Hlasu-SD a súčasného prezidenta Pellegriniho, alebo chce byť aj naďalej hlavným propagátorom hoaxov predsedu vlády Roberta Fica.