Väčšina Holanďanov chce zakázať spornú terapiu pre homosexuálov
- 21:11 05.08.2024
- Brusel/Amsterdam

Väčšina holandských voličov, vrátane väčšej časti tých, ktorí hlasovali za súčasnú štvorčlennú pravicovú koalíciu, je za zákaz spornej konverznej terapie pre homosexuálov.
Len 20 percent Holanďanov, väčšinou tých, ktorí volili konzervatívne kresťanské strany, podporuje neoverenú formu terapie na potlačenie sexuálnej orientácie alebo rodovej identity jedincov. Vyplýva to z každoročného prieskumu „dúhovej“ spoločnosti EenVandaag na vzorke 23.050 respondentov.
Na rozdiel od mnohých iných krajín v Holandsku tento druh terapie nie je nezákonný. Predchádzajúci parlament chcel, aby to bolo trestné, no Štátna rada rozhodla, že zákaz spornej terapie by bol v rozpore so základným právom občanov na slobodu náboženského vyznania.
V novembri tri zo štyroch koaličných strán novej vlády odmietli podpísať takzvanú Dúhovú dohodu podporujúcu práva LGBTQIA+ komunity. Podpísala ju iba pravicovo liberálna Strana slobody a demokracie (VVD).
Aj nová dolná komora parlamentu podporuje zákaz konverznej terapie a dokonca aj 60 percent voličov ultrapravicovej Strany slobody (PVV), ktorí väčšinou nepodporujú LGBTQIA+ komunitu, si myslí, že táto terapia by mala byť zakázaná. Myslí si to aj 77 percent voličov Novej spoločenskej zmluvy (NSC), ktorá je tiež súčasťou vlády.
Odporcovia zákazu terapie sú najmä z radov konzervatívnych kresťanských strán Reformovaná politická strana (SGP) a Kresťanská únia.
Oveľa menšiu podporu má ďalší zákon priaznivý voči LBTQIA+ komunite, ktorý je v súčasnosti v parlamente. Ide o návrh zákona, ktorý by umožnil ľuďom vo veku od 16 rokov zmeniť pohlavie v občianskom preukaze a cestovnom pase bez toho, aby k tomu potrebovali odborné lekárske stanovisko.
Len 36 percent voličov si myslí, že v Holandsku by to malo byť umožnené zákonom, 46 percent je proti. Odporcovia sú opäť najmä z kresťanských strán, no proti je aj väčšina voličov PVV a farmárskej strany BBB. Podľa prieskumu EenVandaag odporcovia tohto zákona nie sú ani tak proti inej rodovej identite, ale pochybujú najmä o veku, v ktorom môžu ľudia túto zmenu vykonať.

Dmitrijev, známy z nákupu vakcíny Sputnik, má podľa FBK nehnuteľnosti za milióny
Ruská nadácia Fond boja proti korupcii, založená opozičným politikom Alexejom Navaľným, zverejnila v utorok investigatívny materiál o majetkových pomeroch Kirilla Dmitrijeva.

Americká ministerka spravodlivosti žiada pre Mangioneho trest smrti
Americká ministerka spravodlivosti Pam Bondiová nariadila federálnym prokurátorom, aby žiadali trest smrti pre 26-ročného Luigiho Mangioneho.

Dom sudkyne, ktorá predsedala senátu v kauze Le Penovej, stráži polícia
Pred domom sudkyne, ktorá v pondelok odsúdila francúzsku krajne pravicovú političku Marinu Le Penovú na štyri roky väzenia a zakázala jej uchádzať sa o volenú funkciu, hliadkuje polícia.

Le Penová sa odvolala proti rozsudku za spreneveru financií europarlamentu
Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová v utorok podala odvolanie proti rozsudku súdu v Paríži, ktorý jej v pondelok s okamžitou platnosťou na päť rokov zakázal uchádzať sa o volenú funkciu.

Až polovica Ukrajincov je skeptická voči Trumpovej snahe o prímerie
Viac ako 50 percent Ukrajincov kritizuje mierové snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa a obáva sa, že pravdepodobne povedú k čiastočne alebo k úplne nespravodlivému ukončeniu vojny s Ruskom.