• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 2.4.2025Meniny má Zita
Bratislava

Kremeľ: Rusko je otvorené rokovaniam, no musí byť na ne pripravená aj Ukrajina

  • 14:06 25.07.2024
  • Moskva
Kremeľ: Rusko je otvorené rokovaniam, no musí byť na ne pripravená aj Ukrajina

Rusko vo štvrtok uviedlo, že rokovania s Ukrajinou o ukončení konfliktu nevylučuje ani počas vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého legitimitu Moskva spochybňuje.

Rusko je celkovo otvorené rokovaciemu procesu, no najskôr musíme pochopiť, do akej miery je na to pripravená ukrajinská strana a nakoľko má na to povolenie od svojich kurátorov,“ uviedol Peskov. Moskva verejne upozorňuje na to, že Zelenskému v máji skončil mandát a mal v krajine zvolať prezidentské voľby. Moskva o Zelenskom vyhlasuje, že je americkou bábkou.

Zelenskyj a Západ však tvrdia, že voľby by sa v čase vojny konať nemohli a Rusko so svojim politickým systémom nie je v pozícii kritizovať.

Zatiaľ zaznievajú rôzny vyhlásenia. Nie je to zatiaľ celkom jasné... Stále je potrebné veľa vyjasniť“ uviedol Peskov. Poukázal na problém legitimity Zelenského i zákaz zo strany Ukrajiny, udržiavať kontakt a rokovať s ruskou stranou.

Peskov v reakcii na otázku, či si Kremeľ vie predstaviť rokovania so Zelenským, alebo či ich kategoricky odmieta, uviedol. „Nie je to ľahká otázka... no z praktického hľadiska sme otvorení dosiahnuť naše ciele prostredníctvom rokovaní. Preto sú prípustné rôzne možnosti,“ povedal hovorca ruského prezidenta.

Ukrajinský minister zahraničných Dmytro Kuleba vecí v stredu počas návštevy Číny uviedol, že Kyjev je pripravený na rokovania s Moskvou, ak bude rešpektovaná suverenita a územná celistvosť Ukrajiny. Kyjev však podľa jeho slov nevidí náznaky, že to tak je.

Ruský prezident Vladimir Putin v júni uviedol, že zastaví ozbrojený konflikt na Ukrajine, iba ak bude Kyjev súhlasiť s tým, že sa vzdá svoje ambície na vstup do NATO a stiahne sa zo štyroch oblastí, na ktoré si Moskva nárokuje. Kyjev tieto požiadavky odmietol s tým, že sa rovnajú kapitulácii.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čína pokračuje s vojenskými cvičeniami v okolí Taiwanu

Čína pokračuje s vojenskými cvičeniami v okolí Taiwanu

DNES - 6:50Zahraničné

Čínska armáda oznámila, že pokračuje s vojenskými cvičeniami v okolí Taiwanu, ktoré zároveň prvýkrát - od ich utorkového spustenia - pomenovala ako manévre Strait Thunder-2025A.

Druhý aprílový deň sa pripomína ako Svetový deň povedomia o autizme

Druhý aprílový deň sa pripomína ako Svetový deň povedomia o autizme

DNES - 5:59Zahraničné

Ľudstvo si denne pripomína rôzne sviatky, pamätné dni či výročia. Organizácia Spojených národov vybrala 2. apríl za Svetový deň povedomia o autizme.

Francúzsky súd plánuje rozhodnúť o odvolaní Le Penovej do leta 2026

Francúzsky súd plánuje rozhodnúť o odvolaní Le Penovej do leta 2026

DNES - 5:42Zahraničné

Odvolací súd v Paríži v utorok oznámil, že rozhodnutie o odvolaní krajne pravicovej političky Marine Le Penovej by mohol vyniesť v lete 2026.

Dmitrijev, známy z nákupu vakcíny Sputnik, má podľa FBK nehnuteľnosti za milióny

Dmitrijev, známy z nákupu vakcíny Sputnik, má podľa FBK nehnuteľnosti za milióny

VČERA - 22:04Zahraničné

Ruská nadácia Fond boja proti korupcii, založená opozičným politikom Alexejom Navaľným, zverejnila v utorok investigatívny materiál o majetkových pomeroch Kirilla Dmitrijeva.

Americká ministerka spravodlivosti žiada pre Mangioneho trest smrti

Americká ministerka spravodlivosti žiada pre Mangioneho trest smrti

VČERA - 22:02Zahraničné

Americká ministerka spravodlivosti Pam Bondiová nariadila federálnym prokurátorom, aby žiadali trest smrti pre 26-ročného Luigiho Mangioneho.