Laššáková: Potrebujeme Európu postaviť z hlavy na nohy
- 10:28 24.07.2024
- Štrasburg

Najväčšími prioritami europoslankyne Judity Laššákovej (Smer-SD, nezaradená), na ktoré sa počas mandátu chce zamerať, sú dopomôcť k mieru, sociálnemu zabezpečeniu občanov a obyvateľov Európskej únie a ochrániť suverenitu SR. Uviedla to v rozhovore pre TASR.
„Potrebujeme Európu postaviť z hlavy na nohy a potrebujeme sa na Európsku úniu pozerať ako na prostriedok, nie cieľ. EÚ je prostriedkom k tomu, aby sme sa dopracovali k mierovému svetu a sociálnemu zabezpečeniu jednotlivých občanov a obyvateľov Únie,“ priblížila svoje priority Laššáková, ktorá v júnových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) získala 87.166 prednostných hlasov. V europarlamente chce taktiež udržať právo veta v oblastiach, v ktorých je ešte zavedené.
V nasledujúcom funkčnom období bude pôsobiť ako členka vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM). Výbory vypracúvajú, menia a prijímajú legislatívne návrhy a iniciatívne správy. Zvažujú návrhy eurokomisie a Rady a v prípade potreby vypracúvajú správy, ktoré sa predkladajú plénu. Ako náhradníčka bude vo Výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO).
Každý poslanec by mal patriť aspoň do jednej delegácie - oficiálnej skupiny poslancov alebo poslankýň EP, ktoré udržiavajú a prehlbujú vzťahy s parlamentmi, regiónmi a organizáciami nečlenských štátov. Europoslankyňa by mala záujem o delegáciu zameranú na spoluprácu s Azerbajdžanom alebo na delegáciu orientovanú na vzťahy so Saudskou Arábiou.
V minulosti pôsobila Láššáková ako odborná asistentka europoslanca za ĽSNS Miroslava Radačovského. Myslí si, že jej táto skúsenosť môže v jej mandáte napomôcť. Podľa jej slov sa vie v EP lepšie orientovať. Dodala však, že ide o úplne inú pozíciu a bude sa musieť s ňou zžiť.
Ďalej poukázala na to, že verejnosť bude prostredníctvom sociálnych sietí informovať a bude jej vysvetľovať dianie v EP. „Doma, ale i v zahraničí vidím, že volič naozaj nevie, ako funguje Európska únia, ako by mala fungovať, aké sú kompetencie jednotlivých inštitúcií a nehovoriac o tom, že mnohí ani nevedia, koľko tých inštitúcií máme. Takže budem v tom pokračovať – budem komunikovať na všetkých dostupných platformách, ktoré mám,“ uzavrela pre TASR Laššáková.

Dmitrijev, známy z nákupu vakcíny Sputnik, má podľa FBK nehnuteľnosti za milióny
Ruská nadácia Fond boja proti korupcii, založená opozičným politikom Alexejom Navaľným, zverejnila v utorok investigatívny materiál o majetkových pomeroch Kirilla Dmitrijeva.

Americká ministerka spravodlivosti žiada pre Mangioneho trest smrti
Americká ministerka spravodlivosti Pam Bondiová nariadila federálnym prokurátorom, aby žiadali trest smrti pre 26-ročného Luigiho Mangioneho.

Dom sudkyne, ktorá predsedala senátu v kauze Le Penovej, stráži polícia
Pred domom sudkyne, ktorá v pondelok odsúdila francúzsku krajne pravicovú političku Marinu Le Penovú na štyri roky väzenia a zakázala jej uchádzať sa o volenú funkciu, hliadkuje polícia.

Le Penová sa odvolala proti rozsudku za spreneveru financií europarlamentu
Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová v utorok podala odvolanie proti rozsudku súdu v Paríži, ktorý jej v pondelok s okamžitou platnosťou na päť rokov zakázal uchádzať sa o volenú funkciu.

Až polovica Ukrajincov je skeptická voči Trumpovej snahe o prímerie
Viac ako 50 percent Ukrajincov kritizuje mierové snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa a obáva sa, že pravdepodobne povedú k čiastočne alebo k úplne nespravodlivému ukončeniu vojny s Ruskom.