• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Daniel
23°Bratislava

Štáty NATO prisľúbili Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 40 miliárd eur

  • 6:13 11.07.2024
  • Washington
Štáty NATO prisľúbili Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 40 miliárd eur

Lídri členských krajín NATO na summite vo Washingtone v stredu prisľúbili Ukrajine v priebehu budúceho roka vojenskú pomoc vo výške najmenej 40 miliárd eur. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Prostredníctvom proporcionálnych príspevkov majú spojenci v úmysle poskytnúť v priebehu budúceho roka minimálne základné finančné prostriedky vo výške 40 miliárd eur a zabezpečiť udržateľnú úroveň bezpečnostnej pomoci pre Ukrajinu, aby zvíťazila,“ uvádza sa vo vyhlásení zo summitu.

Krajiny sa zaviazali zohľadniť potreby Ukrajiny, príslušné rozpočtové postupy krajín a dvojstranné bezpečnostné dohody, ktoré spojenci s Ukrajinou uzavreli.

Potvrdzujeme naše odhodlanie podporovať Ukrajinu pri budovaní síl, ktoré budú schopné poraziť ruskú agresiu dnes a odradiť ju v budúcnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Spojenci sa na základe vyhlásenia zaviazali poskytovať vojenské vybavenie, pomoc a výcvik pre Ukrajinu, vrátane nákupu vojenského vybavenia, nákladov spojených s údržbou, logistikou a prepravou vojenského vybavenia, nákladov na vojenský výcvik, prevádzkové náklady spojené s poskytovaním vojenskej podpory Ukrajine, investície do obrannej infraštruktúry a obranného priemyslu Ukrajiny.

Spojenci majú v úmysle naďalej poskytovať Ukrajine politickú, hospodársku, finančnú a humanitárnu podporu, píše sa ďalej vo vyhlásení.

Budúcnosť Ukrajiny je v Aliancii

Budúcnosť Ukrajiny je v Severoatlantickej Aliancii, uviedli lídri členských krajín NATO v stredu vo vyhlásení zo summitu vo Washingtone a vyjadrili Ukrajine podporu na ceste k členstvu v Aliancii, informuje TASR.

„Vítame konkrétny pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla od summitu vo Vilniuse v oblasti požadovaných demokratických, hospodárskych a bezpečnostných reforiem. Keďže Ukrajina pokračuje v tejto dôležitej práci, budeme ju naďalej podporovať na jej nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO,“ píše sa vo vyhlásení zverejnenom v stredu.

Podľa vyhlásenia dostane Ukrajina pozvánku do Aliancie ak s tým budú spojenci súhlasiť a ak budú splnené všetky podmienky.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii uviedol, že na stretnutí lídrov sa rozhodli podniknúť ďalšie kroky k tomu, aby sa Ukrajina ešte viac priblížila k NATO a potvrdil podporu Ukrajiny na jej ceste k členstvu do Aliancie.

„Práca, ktorú teraz spoločne vykonávame, zabezpečí, že keď nastane správny čas, Ukrajina bude môcť bezodkladne vstúpiť. Nie je otázkou či, ale kedy,“ povedal Stoltenberg.

Šéf NATO zároveň oznámil vojenskú podporu pre Ukrajinu vo výške 40 miliárd eur. „NATO sa tak nestane súčasťou konfliktu, ale pomôže Ukrajine uplatniť jej právo na sebaobranu,“ vyhlásil Stoltenberg a dodal, že Aliancia nechce vojnu predĺžiť, ale ju čo najskôr ukončiť.

„Najrýchlejší spôsob ako ukončiť vojnu, je vojnu prehrať. Ale to neprinesie mier, prinesie to len okupáciu. Takže ak nechceme, aby Ukrajina prehrala, ak sa nechceme skloniť pred (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom, musíme prejaviť odhodlanie a rozhodnosť,“ uviedol generálny tajomník NATO.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie; hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie; hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

VČERA - 22:29Zahraničné

Exprezident USA Barack Obama v nedeľu pochválil rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena odstúpiť z boja o Biely dom.

Clintonovci podporili Kamalu Harrisovú ako nominantku demokratov do volieb

Clintonovci podporili Kamalu Harrisovú ako nominantku demokratov do volieb

VČERA - 21:57Zahraničné

Bill Clinton a jeho manželka uvítali v nedeľu rozhodnutie úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena stiahnuť svoju kandidatúru.

Peskov: Rusko bude sledovať vývoj v USA po Bidenovom odstúpení

Peskov: Rusko bude sledovať vývoj v USA po Bidenovom odstúpení

VČERA - 21:45Zahraničné

Kremeľ v nedeľu oznámil, že bude monitorovať vývoj situácie po tom, ako úradujúci prezident USA Joe Biden oznámil, že ukončí svoju predvolebnú kampaň.

Trump tvrdí, že Biden nie je a nebol spôsobilý zastávať funkciu prezidenta USA

Trump tvrdí, že Biden nie je a nebol spôsobilý zastávať funkciu prezidenta USA

VČERA - 21:27Zahraničné

Donald Trump vo svojom príspevku na sieti Truth Social tvrdí, že Joe Biden "nebol vhodný na kandidatúru na prezidenta a určite nie je vhodný na službu (krajine) - a nikdy ani nebol".

Šéf demokratov označil z volieb odstupujúceho Bidena za naozajstného vlastenca

Šéf demokratov označil z volieb odstupujúceho Bidena za naozajstného vlastenca

VČERA - 21:12Zahraničné

Líder demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuck Schumer označil prezidenta USA Joea Bidena za naozajstného vlastenca.