• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2024Meniny má Olga
25°Bratislava

Prezident podpísal lex atentát, zavedú sa nové dôvody na zákaz zhromaždenia

  • 12:35 10.07.2024
  • Bratislava
Prezident podpísal lex atentát, zavedú sa nové dôvody na zákaz zhromaždenia

Na Slovensku sa zavedú nové dôvody na zákaz zhromaždenia.

Najvyšší ústavní činitelia budú mať na základe stanovených podmienok nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť. Vyplýva to z lex atentát, čiže zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR, ktorý ešte v pondelok (8. 7.) podpísal prezident Peter Pellegrini. Kancelária prezidenta SR o tom informuje na svojom webe. Parlament o zákone rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Nová legislatíva má byť účinná od 15. júla.

Zakáže sa rušiť výkon práva pokojne sa zhromažďovať. Zhromaždenie sa po novom zakáže, ak sa má konať v blízkosti obydlia osoby, ktorej zamestnanie, povolanie alebo funkcia priamo súvisia s účelom zhromaždenia a zvolávateľ nesúhlasil so zmenou miesta. Zakázané bude aj zhromaždenie v oblasti určenej prevažne na bývanie a nejde o námestie, park, trhovisko alebo iné obdobné miesto a mohlo zasiahnuť do práva na súkromie alebo k zásahu do pokojného užívania obydlia väčšieho počtu osôb.

Zákaz zhromaždení bude po novom platiť aj v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta SR, vlády SR či všeobecného súdu. Zakázané bude zhromaždenie, pri ktorom môže dôjsť k stretu s účastníkmi skôr oznámeného zhromaždenia, v dôsledku čoho sa nebude dať zabezpečiť riadny a pokojný priebeh týchto zhromaždení a ak medzi zvolávateľmi nedošlo k dohode o úprave času alebo miesta konania zhromaždení, ako aj vtedy, ak verejný poriadok nebude možné zabezpečiť žiadnymi menej rušivými opatreniami. Policajný zbor bude povinný informovať obec o konkrétnych dôvodoch na zákaz zhromaždenia.

Prezident, predseda Národnej rady SR a premiér budú mať priznané právo na „primerane vybavenú nehnuteľnosť“. Podmienka vzniku práva na tzv. doživotnú rentu bude naviazaná na trvanie funkčného obdobia prezidenta. Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii po dobu dvakrát dlhšiu, ako je funkčné obdobie prezidenta, budú mať právo na doživotný plat.

Ubytovanie pre troch najvyšších ústavných činiteľov má zabezpečovať rezort vnútra. Pripraviť sa má zoznam konkrétnych nehnuteľností vhodných na ubytovanie ústavných činiteľov, ktoré budú vyhovovať z hľadiska bezpečnosti. „Ak ministerstvo vnútra vyhodnotí, že z ubytovaní, ktoré prichádzajú do úvahy, nejaké konkrétne vyhovuje bezpečnostným požiadavkám, bude ústavný činiteľ z dôvodu ochrany povinný takéto ubytovanie využívať,“ píše sa v schválenom materiáli.

Právo na doživotný plat by sa malo realizovať s dvomi výnimkami. Prvou je prípad, ak osoba začne vykonávať inú ústavnú funkciu. Vtedy sa súbeh rieši pozastavením vyplácania doživotného platu počas tohto výkonu. Druhým prípadom je odsúdenie za úmyselný trestný čin, ktoré z dôvodu závažnosti konania znamená zánik práva na doživotný plat.

Ochrana sa bude poskytovať aj všetkým predsedom politických strán a hnutí, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR, pokiaľ sú poslancami a pokiaľ sa im neposkytuje ochrana z dôvodu výkonu inej funkcie ústavného činiteľa. Ochranu bude mať aj generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR. Minister vnútra má do 12. septembra zanalyzovať súčasné postupy pri ochrane ústavných činiteľov a určených objektov. Má takisto pripraviť návrhy opatrení na zvýšenie kvality poskytovania ochrany.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kaufland upozorňuje na nebezpečný výrobok

Kaufland upozorňuje na nebezpečný výrobok

DNES - 21:08Domáce

Zákazníci by produkt mali vrátiť v predajni Kaufland.

Slovákov klame ďalší podvodný obchod, podobá sa na známu značku

Slovákov klame ďalší podvodný obchod, podobá sa na známu značku

DNES - 20:37Domáce

Slovenskí spotrebitelia by si mali dať pozor na podvodný internetový obchod, ktorého tovar pripomína kúsky známej rakúskej značky.

V lososových filetoch našli listériu, tento výrobok nejedzte!

V lososových filetoch našli listériu, tento výrobok nejedzte!

DNES - 20:06Domáce

Potravinári upozorňujú na nebezpečný výrobok, v ktorom sa našli baktérie listérie.

V stajni strednej školy vypukol požiar

V stajni strednej školy vypukol požiar

DNES - 19:28Domáce

Na mieste zasahujú hasiči.

Žilinka: V prípade únosu študentky prokurátor navrhuje obnovu konania

Žilinka: V prípade únosu študentky prokurátor navrhuje obnovu konania

DNES - 18:41Domáce

Prokurátor zároveň podal návrh na vzatie do väzby obvineného Ivana P.