• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.5.2025Meniny má Viola
Bratislava

Macron čelí kritike za varovanie pred možnou občianskou vojnou

  • 12:38 25.06.2024
  • Paríž
Macron čelí kritike za varovanie pred možnou občianskou vojnou

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si v utorok vyslúžil kritiku za vyjadrenie, že víťazstvo krajnej ľavice alebo krajnej pravice v predčasných parlamentných voľbách by mohlo viesť k občianskej vojne. Jeho politickí oponenti ho vyzvali, aby nestrašil verejnosť. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Macron v podcaste odvysielanom v pondelok kritizoval krajne pravicové Národné združenie (RN) a krajne ľavicové hnutie Nepoddajné Francúzsko (LFI) i tých, čo ich podporujú. Objasnil, že RN „rozdeľuje a tlačí na občiansku vojnu“ a LFI zasa presadzuje „istú formu komunitarizmu“ - ale za tým „je tiež občianska vojna“.

Predseda konzervatívnej strany Republikáni (LR) Éric Ciotti, ktorý medzi politickými spojencami vyvolal pobúrenie dohodou na volebnom pakte s RN, obvinil prezidenta z nezodpovednosti. „Je to stratégia strachu,“ povedal v rozhovore pre televíziu BFMTV.

Podľa Marine Le Penovej z RN je Macronova argumentácia „slabá“ a ukazuje, že „si myslí, že tieto voľby prehrá“.

Vyjadrenia francúzskeho prezidenta odhalili, že bojuje o svoje politické prežitie, skonštatoval Patrick Kanner, šéf Socialistickej strany (PS) v Senáte. „Máme do činenia s niekým, kto už nič neovláda,“ dodal. Ku kritike Macrona sa pridal aj predseda LFI Jean-Luc Mélenchon.

Predstavitelia troch hlavných politických táborov - premiér Gabriel Attal z Macronovej centristickej strany (RE), predseda RN Jordan Bardella a Manuel Bompard z ľavicového bloku Nový ľudový front (NFC) na čele s LFI - sa v utorok večer stretnú v kľúčovej predvolebnej televíznej debate.

Macron vyhlásil predčasné voľby krátko po oznámení, že voľby do Európskeho parlamentu vyhrala vo Francúzsku krajne pravicová RN. Voľby sa budú konať 30. júna a 7. júla.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV

Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV

VČERA - 18:58Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu zúčastní na inauguračnej omši novozvoleného pápeža Leva XIV spolu s mnohými ďalšími zahraničnými lídrami, uviedol Vatikán.

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom

VČERA - 17:42Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že bude v pondelok telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine

VČERA - 14:48Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori

VČERA - 13:18Zahraničné

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským

VČERA - 12:13Zahraničné

Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.