Chorvátsko po výbuchu, pri ktorom zomrelo dieťa z Česka, odložilo vojenské cvičenie
- 21:27 24.06.2024
- Záhreb

Chorvátske ministerstvo obrany odložilo vojenské cvičenie, ktoré sa malo konať na cvičisku Josipa Markiča pri Knine.
Pokračujú tam totiž previerky súvisiace s minulotýždňovým tragickým výbuchom, pri ktorom zahynulo deväťročné dieťa z ČR. Podľa správy HINA informuje TASR.
Cieľom cvičenia, ktoré sa malo konať od pondelka do 27. júna, je zvýšiť bezpečnosť chorvátskej armády aj civilistov. Ozbrojené sily Chorvátskej republiky sa však rozhodli vykonať dodatočnú kontrolu a určiť aktuálny stav zamínovania územia, ktoré slúži ako cieľová oblasť pre ostré streľby.
Pyrotechnici vykonajú dodatočnú kontrolu a odber vzoriek terénu a všetky plánované výcvikové aktivity s ostrou muníciou presunuli na ďalšie obdobie. Zároveň budú nainštalované ďalšie výstražné tabule s upozornením, že ide o nebezpečný priestor a je možné doň vstupovať iba na vlastné nebezpečenstvo.
Chorvátska armáda využíva Vojenské cvičisko Josipa Markiča (známejšie pod názvom „Crvena zemlja“, t.j. Červená zem), pričom vojaci po každom cvičení terén vyčistia. Napriek tomu sa však môže stať, že tam niektoré nebezpečné predmety zostanú.
V prípade je obvinený 46-ročný Čech, otec obete. Miestne úrady už oznámili, že prípad postúpia českým vyšetrovateľom.

Zelenskyj sa zúčastní na inauguračnej omši pápeža Leva XIV
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu zúčastní na inauguračnej omši novozvoleného pápeža Leva XIV spolu s mnohými ďalšími zahraničnými lídrami, uviedol Vatikán.

Trump oznámil, že bude v pondelok telefonovať s Putinom
Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že bude v pondelok telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Macron tvrdí, že Trump zareaguje na Putinov cynizmus voči Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu uviedol, že si je istý, že jeho americký náprotivok Donald Trump bude reagovať na „cynizmus“ šéfa Kremľa Vladimira Putina voči Ukrajine.

Wadephul: Rusko nás všetkých ohrozuje v Baltskom mori
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu oznámil, že sa posilní dohľad v Baltskom mori v súvislosti so sabotážami podmorských káblov a potrubí, ktorých sa údajne dopustila ruská tzv. tieňová flotila.

Hovorca Kremľa uviedol, za akej podmienky by sa Putin stretol so Zelenským
Stretnutie Putin-Zelenskyj je podľa Peskova možné.