• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
28°Bratislava

Pátranie po častiach meteoritu stopli, v jazere nič nenašli

  • 11:17 17.02.2013
  • MOSKVA
Pátranie po častiach meteoritu stopli, v jazere nič nenašli

Ruské úrady ukončili pátranie po úlomkoch meteoritu, ktorý v piatok vybuchol nad Čeľabinskou oblasťou.

Skupina šiestich potápačov, ktorá v sobotu prehľadávala zamrznuté jazero Čebarkuľ neďaleko Čeľabinsku, ukončila svoju činnosť. V jeho vodách totiž nič nenašli a úrady preto predpokladajú, že diera s priemerom osem metrov nebola spôsobená časťami vesmírneho telesa.

Jeho úlomky, na ktoré sa teleso rozlomilo počas preletu atmosférou, spôsobili zranenia viac ako 1200 ľuďom.

Úrady sa teraz snažia nájsť konkrétne časti vesmírneho telesa a zamerali sa preto na jazero Čebarkul.

Ako v sobotu potvrdilo ruské ministerstvo pre výnimočné situácie, zatiaľ sa nepodarilo objaviť žiadne hmatateľné úlomky meteoritu a to aj napriek piatkovému nasadeniu 20-tisíc ľudí a troch lietadiel po celej oblasti.

Obyvatelia juhoruských regiónov v piatok ráno s panikou reagovali na oslnivé žiarenie na oblohe a hluk, čo podľa úradov spôsobil meteorit vybuchujúci v atmosfére. Padajúci objekt sprevádzaný oslňujúcim zábleskom zachytili viacerí svedkovia na video. Objekt zanechal na oblohe viditeľnú dymovú stopu, ktorú bolo podľa dostupných informácií možné vidieť až v susednom Kazachstane.

Piatková udalosť pripomenula incident v ruskej Tunguskej oblasti v Krasnojarskom kraji spred viac ako sto rokov. Výbuch asteroidu niekoľko kilometrov nad zemských povrchom je zrejme najdôveryhodnejšou teóriou o tom, čo sa v roku 1908 v sibírskej tajge stalo. Podľa nej teleso s priemerom asi 50 metrov explodovalo v zemskej atmosfére, pričom jeho výbuch mal byť tisíckrát silnejší ako výbuch atómovej bomby zhodenej Američanmi na japonské mesto Hirošima v roku 1945. Explóziu bolo vtedy počuť do vzdialenosti stoviek kilometrov a tlaková vlna polámala desiatky miliónov stromov na území približne 2000 kilometrov štvorcových.

Obrazom: Rusko zasiahla spŕška meteoritov
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Metsolová: Slobodné médiá sú štítom demokracie, EP ich bude vždy brániť

Metsolová: Slobodné médiá sú štítom demokracie, EP ich bude vždy brániť

DNES - 16:12Zahraničné

Predstavitelia Európskeho parlamentu pri príležitosti sobotného Svetového dňa slobody tlače zdôraznili nevyhnutnosť nezávislej žurnalistiky pre fungovanie demokracie.

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu

DNES - 14:07Zahraničné

Vedenie nemeckej protiimigračnej strany AfD v piatok kritizovalo rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky, ktorá označila túto stranu za pravicovo-extrémistickú organizáciu.

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur

DNES - 13:34Zahraničné

Írska Komisia pre ochranu údajov v mene EÚ v piatok spoločnosti TikTok udelila pokutu 530 miliónov eur pre porušenie pravidiel ochrany osobných údajov európskych používateľov.

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

DNES - 9:53Zahraničné

Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

DNES - 9:48Zahraničné

Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.