• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 15.7.2024Meniny má Henrich
25°Bratislava

Analytik: Rozhodnutím vyhlásiť predčasné voľby Macron veľmi zariskoval

  • 10:11 20.06.2024
  • Bratislava/Paríž
Analytik: Rozhodnutím vyhlásiť predčasné voľby Macron veľmi zariskoval

Situácia v krajine je v súčasnosti podľa francúzskeho analytika napätá.

Vyhlásenie predčasných parlamentných volieb po neúspechu strany Obroda (RE) francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v eurovoľbách na začiatku júna je zo strany šéfa Elyzejského paláca veľmi riskantný počin, povedal pre TASR Jean-Yves Camus z Centra pre monitorovanie politického radikalizmu v Paríži.

Macron sa podľa analytika rozhodol pre vypísanie predčasných volieb na 30. júna a 7. júla z viacerých dôvodov. Francúzsky prezident podľa neho dúfa, že voliči si ešte pred hlasovaním uvedomia nebezpečenstvo, ktoré by hrozilo v prípade víťazstva krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Mariny Le Penovej, a jeho vládu opäť podporia.

V prípade víťazstva RN v predčasných voľbách sa môže ukázať, že strana a jej 28-ročný šéf Jordan Bardella nedokážu vládnuť, pretože s tým nemajú žiadne skúsenosti. Následne sa môžu Francúzi od RN odvrátiť a Le Penovú v roku 2027 nezvolia za prezidentku, poukazuje na ďalšiu možnú motiváciu Macronovho rozhodnutia Jean-Yves Camus.

Situácia v krajine je v súčasnosti podľa francúzskeho analytika napätá, pretože mnohí sa obávajú toho, že radikálna pravica sa po prvý raz od roku 1945 dostane k moci. „Macron a jeho premiér Gabriel Attal sú výrazne zapojení do kampane, čo je nezvyčajné. Ľavica sa zas spojila proti Macronovej strane Obroda aj proti RN. A občianska spoločnosť sa mobilizuje proti krajnej pravici,“ poukázal pre TASR Camus. Dodal, že konzervatívna pravica je v súčasnosti rozdelená. Zatiaľ čo jedna časť podporuje dohodu s RN proti ľavici, druhá časť je proti tejto stratégii.

Národné združenie bude do volieb naďalej viesť kampaň proti prisťahovalectvu, predpokladá analytik z Centra pre monitorovanie politického radikalizmu. Dodal, že strana nedávno predstavila plány zníženia sociálnych dávok rodinám, ktorých deti sa dopustili trestných činov, a chce tiež prísnejšie tresty pre zločincov.

Po prípadnom víťazstve RN v predčasných voľbách by podľa Camusa vo Francúzsku hrozilo zablokovanie parlamentu a inštitucionálna kríza. „Je tiež možné, že sa Macron rozhodne odstúpiť,“ uviedol pre TASR.

Na medzinárodnej scéne by víťazstvo RN podľa neho zrejme znamenalo vystúpenie Francúzska z Veliteľstva spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie (NATO), o ktorom strana hovorí.

RN je tiež proti vyslaniu francúzskych vojakov na Ukrajinu a proti poskytovaniu ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu. „To by bol obrovský úder pre politiku Európskej únie v oblasti podpory Kyjeva a bola by to svojím spôsobom zrada voči bezpečnosti ostatných členských krajín, ako sú Poľsko a pobaltské štáty, ktoré sa obávajú, že sa stanú ďalšími cieľmi Ruska,“ zakončil pre TASR Jean-Yves Camus.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

DNES - 21:41Zahraničné

Republikáni schválili Trumpa za svojho prezidentského kandidáta.

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

DNES - 20:56Zahraničné

Rumunský parlament v pondelok schválil odstrel takmer 500 medveďov v tomto roku v snahe obmedziť "premnoženie" tohto chráneného druhu.

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

DNES - 17:32Zahraničné

Sudkyňa v americkom štáte Florida v pondelok zrušila trestné stíhanie voči exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi v kauze narábania s tajnými vládnymi dokumentmi.

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

DNES - 14:04Zahraničné

Kenská polícia v pondelok oznámila, že zadržala podozrivého sériového vraha, ktorý sa priznal k zavraždeniu 42 žien.

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

DNES - 13:31Zahraničné

Britský kráľ Karol III. súkromne napísal list exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorý prežil sobotňajší atentát. V pondelok to potvrdil Buckinghamský palác.