• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2024Meniny má Olga
23°Bratislava

Video: Aktivisti posprejovali prehistorickú pamiatku Stonehenge

  • 19:45 19.06.2024
  • Londýn
Video: Aktivisti posprejovali prehistorickú pamiatku Stonehenge

Britská polícia v stredu zatkla dve osoby po tom, ako environmentálni aktivisti oranžovou farbou posprejovali Stonehenge, prehistorickú pamiatku v juhozápadnom Anglicku zapísanú na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Protestná skupina Just Stop Oil uviedla, že dvojica jej aktivistov „vyzdobila Stonehenge oranžovou práškovou farbou“, požadujúc, aby sa budúca vláda Spojeného kráľovstva právne zaviazala postupne ukončiť využívanie fosílnych palív do roku 2030.

Na zverejnených záberoch vidno, ako aktivisti v tričkách s nápisom „Just Stop Oil“ sprejujú najmenej dva megalitické monumenty oranžovou látkou z malého kanistra.

Skupina na sociálnych sieťach uviedla, že použila „oranžovú kukuričnú múku“ s tým, že ju „čoskoro zmyje dážď“.

Polícia grófstva Wiltshire vo vyhlásení uviedla, že popoludní zatkla dve osoby po incidente v Stonehenge. „Policajti prišli na miesto činu a zatkli dve osoby podozrivé z poškodenia starobylej pamiatky,“ oznámila polícia.

Naše vyšetrovanie pokračuje, pričom úzko spolupracujeme s (pamiatkarskou organizáciou) English Heritage,“ dodala polícia s odkazom na verejný orgán, ktorý sa stará o stovky historických miest v krajine vrátane Stonehenge.

Incident sa odohral uprostred kampane pred parlamentnými voľbami v Spojenom kráľovstve, ktoré sa uskutočnia 4. júla.

Protestnú akciu okamžite odsúdil britský premiér Rishi Sunak, ktorý ju označil za „hanebný čin vandalizmu na jednej z najstarších a najvýznamnejších pamiatok Spojeného kráľovstva a sveta“.

Organizácia Just Stop Oil by sa mala za svojich aktivistov hanbiť,“ dodal ministerský predseda.

Organizácia uviedla, že sa rozhodla uskutočniť akciu deň pred oslavou letného slnovratu, keď sa na mieste zhromažďujú davy ľudí, aby oslávili letný slnovrat na severnej pologuli.

Hovorca skupiny uviedol, že hoci labouristi - ktorých víťazstvo sa očakáva - prisľúbili, že nebudú vydávať žiadne nové licencie na ťažbu ropy a zemného plynu, „všetci vieme, že to nestačí“.

Musíme sa spojiť, aby sme bránili ľudstvo, inak riskujeme všetko. Preto Just Stop Oil požaduje, aby naša ďalšia vláda podpísala právne záväznú zmluvu o postupnom vyradení fosílnych palív do roku 2030,“ dodal hovorca.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA žiadajú prepustenie americko-ruskej novinárky Kurmaševovej

USA žiadajú prepustenie americko-ruskej novinárky Kurmaševovej

VČERA - 21:48Zahraničné

Spojené štáty v pondelok vyzvali na prepustenie americko-ruskej novinárky Alsu Kurmaševovej, ktorú v pondelok ruský súd na neverejnom procese odsúdil na šesť a pol roka väzenia.

Harrisová: Bidenove výsledky nemajú v modernej histórii USA obdobu

Harrisová: Bidenove výsledky nemajú v modernej histórii USA obdobu

VČERA - 18:54Zahraničné

Dosiahnuté výsledky amerického prezidenta Joea Bidena nemajú v modernej histórii Spojených štátov obdobu.

Šéfka Tajnej služby v Kongrese priznala zlyhanie pri atentáte na Trumpa

Šéfka Tajnej služby v Kongrese priznala zlyhanie pri atentáte na Trumpa

VČERA - 17:33Zahraničné

Šéfka Tajnej služby Spojených štátov Kimberly Cheatleová v pondelok priznala, že jej úrad pochybil, keď nezabránil atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa.

Lipavský: Súd s Kurmaševovou je výsmech právu, ČR sa zasadí za jej prepustenie

Lipavský: Súd s Kurmaševovou je výsmech právu, ČR sa zasadí za jej prepustenie

VČERA - 16:53Zahraničné

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odsúdil rozsudok nad americko-ruskou novinárkou Alsou Kurmaševovou zo stanice Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda a označil ho za výsmech právu.

Ruský súd odsúdil novinárku Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia

Ruský súd odsúdil novinárku Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia

VČERA - 16:16Zahraničné

Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde.