PMÚ a ÚVO považujú návrh na svoje zlúčenie za nehospodárny a neefektívny
- 11:34 19.06.2024
- Bratislava

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) považujú návrh na svoje zlúčenie za ťažko realizovateľný, nehospodárny a neefektívny, a to aj z dôvodu úplnej odlišnosti ich kompetencií a agendy.
Uviedla to v spoločnom stanovisku hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská, k nedávno medializovanému návrhu podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) na zlúčenie oboch úradov.
Kým hlavným poslaním PMÚ je odhaľovanie kartelov, protiprávneho konania dominantných podnikov, posudzovanie akvizícií a zlúčení firiem pôsobiacich na slovenskom trhu či koordinovanie poskytovania štátnej pomoci, ÚVO vykonáva dohľad nad procesom verejného obstarávania.
Úspory v počte pracovníkov plniacich úlohy vyplývajúce z kompetencií oboch úradov sa preto nedajú očakávať. Zároveň európske právo vyžaduje silnú nezávislosť PMÚ, pričom táto požiadavka neumožňuje zlúčenie vedenia oboch inštitúcií pred uplynutím súčasných mandátov.
V súčasnosti aj Európska komisia vytvára tlak na profesionalizáciu a budovanie excelentnosti, čo je možné účelne realizovať len pri špecializácii jednotlivých inštitúcií. „Tak, ako nie je reálne a účelné spájanie ministerstva zdravotníctva napríklad s ministerstvom kultúry, nepovažujem za účelné ani spojenie Úradu pre verejné obstarávanie s Protimonopolným úradom SR,“ uviedol predseda ÚVO Peter Kubovič.
Zástupcovia oboch kontrolných úradov považujú za potrebné, aby akékoľvek zmeny vo fungovaní inštitúcií, ktoré musia byť nezávislé, prebehli na základe odbornej a celospoločenskej zhody.
„Uvedomujem si potrebu budovania efektívnej verejnej správy a rád sa na diskusiách na túto tému zúčastním. Spájanie inštitúcií s rozdielnou agendou však nepovažujem za účinné. Zároveň upozorňujem, že možné zlučovanie inštitúcií je limitované právom Európskej únie, ktoré kladie významné požiadavky na nezávislosť regulačných orgánov,“ dodal predseda PMÚ Juraj Beňa.

Migaľ: Čerpanie eurofondov krajmi je na úrovni 6 %, MIRRI ho chce zrýchliť
Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko vyššími územnými celkami je na úrovni približne 6 %.

Európska komisia v máji vedie proti Slovensku štyri právne konania
Európska komisia v stredu potvrdila, že vedie štyri právne konania voči Slovensku, ktoré porušuje pravidlá Európskej únie v oblasti životného prostredia, vnútorných záležitostí a daňovej politiky.

Remišová: Podávame podnet na OLAF za dotácie na stavbu súkromných haciend
Opozičné hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ podáva podnet na Európsky úrad pre boj proti podvodom v súvislosti s miliónovými dotáciami na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica.

R. Takáč: PPA kontrolovala všetky projekty z výzvy na podporu agroturistiky
Pôdohospodárska platobná agentúra kontrolovala všetky projekty z výzvy na podporu agroturistiky z roku 2015.

Premiér: Návrh úplne zastaviť dodávky energií z Ruska je pre SR neakceptovateľný
Slovensko uznáva strategický cieľ znižovať energetickú závislosť Európskej únie (EÚ) od tretích krajín.