• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 15.7.2024Meniny má Henrich
27°Bratislava

Černochová: Spojenci súhlasia s tým, aby NATO riadilo vojenskú pomoc Ukrajine

  • 13:35 14.06.2024
  • Brusel
Černochová: Spojenci súhlasia s tým, aby NATO riadilo vojenskú pomoc Ukrajine

Všetky členské krajiny Severoatlantickej aliancie súhlasia s presunom zodpovednosti za riadenie vojenskej pomoci na oficiálne štruktúry NATO.

Uviedla to v piatok doobeda česká ministerka obrany Jana Černochová na úvod druhého dňa rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Černochová upozornila, že koordinácia vojenskej pomoci Ukrajine sa bude dolaďovať na júlovom summite vo Washingtone. Teraz v Bruseli však všetky členské krajiny naznačili, že to odobria, len Maďarsko má istú výnimku. Aliancia chce zmeniť organizáciu vojenskej pomoci pre Ukrajinu a to tak, že zodpovednosť od Američanov prevezme samotné NATO.

Dobrou správou je, že Maďarsko nebude nič blokovať a že ďalej postupujeme jednotne všetci spojenci,“ opísala situáciu. „Je dobre, že tá koordinácia bude viac zameraná jedným smerom, že všetky tie rôzne iniciatívy a skupiny, ktoré dnes Ukrajine pomáhajú, budú zjednotené pod Alianciu. To je prínos a ušetrí to mnoho rokovaní a možno aj nejasností,“ vysvetlila.

Po výnimke pre Maďarsko podľa nej nehrozí, že aj iní spojenci budú žiadať niečo podobné, lebo na rokovaniach ministrov obrany zaznela podpora od všetkých ostatných spojencov. Spresnila, že nikto v Aliancii nechce dostať Maďarsko pod nejaký tlak a nikto ani neuvažuje o odchode Maďarska z NATO. Upozornila, že maďarské konanie v rámci Aliancie, čo sa týka pomoci Ukrajine, je skôr odkaz pre domácich voličov ako ohrozenie nejakých zabehnutých postupov v Aliancii.

Návrh generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga na ponúknutie dlhodobých finančných záväzkov Ukrajine, v hodnote okolo 40 miliárd eur ročne pre vojenskú pomoc, je podľa jej slov v štádiu skúmania. Rieši sa totiž čo všetko sa započítava do týchto záväzkov a to nielen v rámci NATO, ale aj v rámci EÚ cez Európsky mierový nástroj (EPF), aby sa niektoré položky nezapočítavali dvakrát.

Aj preto podľa jej slov Česká republika zatiaľ nevie povedať aká bude výška jej finančných príspevkoch v rámci tejto schémy. Stoltenberg vo štvrtok uviedol, že hrubý domáci produkt (HDP) členov NATO bude slúžiť ako základ pre výpočet spravodlivého „rozdelenia záťaže“ pre sumu 40 miliárd eur. Spresnil, že ak HDP Spojených štátov je zhruba 50 percent celkového HDP Aliancie, tak Američania budú zodpovední za polovicu záväzkov a zvyšok sa rozdelí medzi európskych spojencov a Kanadu.

Černochová zároveň potvrdila, že voľba nového šéfa Aliancie bude témou summitu vo Washingtone, pričom Praha podporí kandidáta, ktorý musí byť rovnako schopný viesť NATO ako bol počas posledných desať rokov Stoltenberg. Holandského expremiéra Marka Rutteho označila za takého kandidáta a upozornila, že Holandsko „má všetky tromfy vo svojich rukách“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

DNES - 21:41Zahraničné

Republikáni schválili Trumpa za svojho prezidentského kandidáta.

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

DNES - 20:56Zahraničné

Rumunský parlament v pondelok schválil odstrel takmer 500 medveďov v tomto roku v snahe obmedziť "premnoženie" tohto chráneného druhu.

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

DNES - 17:32Zahraničné

Sudkyňa v americkom štáte Florida v pondelok zrušila trestné stíhanie voči exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi v kauze narábania s tajnými vládnymi dokumentmi.

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

DNES - 14:04Zahraničné

Kenská polícia v pondelok oznámila, že zadržala podozrivého sériového vraha, ktorý sa priznal k zavraždeniu 42 žien.

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

DNES - 13:31Zahraničné

Britský kráľ Karol III. súkromne napísal list exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorý prežil sobotňajší atentát. V pondelok to potvrdil Buckinghamský palác.