• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2024Meniny má Bohuslav
29°Bratislava

Šutaj Eštok: Chránené vonkajšie hranice EÚ uľahčia boj s nelegálnou migráciou

  • 21:20 13.06.2024
  • Brusel/Luxemburg
Šutaj Eštok: Chránené vonkajšie hranice EÚ uľahčia boj s nelegálnou migráciou

Bezpečnosť EÚ, fungovanie schengenu a pripravenosť na krízy boli ústrednými témami štvrtkového rokovania Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu. Po skončení rokovaní to v správe pre médiá uviedol minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

Minister vo viacerých vystúpeniach vyjadril pozície Slovenska k prioritám pre nasledujúci cyklus takzvanej Schengenskej rady, k budúcnosti vízovej politiky EÚ a k téme prístupu k údajom na účely účinného presadzovania práva. Za dôležitú považuje debatu o riešení statusu občanov Ukrajiny na území členských štátov EÚ a jednotný postup pri ďalšej úprave ich dočasnej ochrany.

Pevné a chránené vonkajšie hranice sú predpokladom pre úspešný boj s nelegálnou migráciou,“ povedal v rámci diskusie o zabezpečení riadneho fungovania schengenského priestoru. Dodal, že EÚ musí rozvíjať spoluprácu s tretími krajinami a zaistiť úspešnosť návratov, čo má byť jedným z hlavných pilierov migračnej politiky.

Rada ministrov zdôraznila, že ochrana slobody pohybu a bezpečnosti občanov musí zostať na prvom mieste. Opätovné zavádzanie kontrol na vnútorných hraniciach má byť len krajným riešením, a to iba v prípadoch, keď všetky alternatívne opatrenia zlyhajú.

Šutaj Eštok pripomenul, že témou rokovaní bola aj otázka zneužívania víz. Komplexnému zberu spoľahlivých a objektívnych dát by mohol napomôcť nový systém Eurodac, ale aj tlak na zosúladenie vízovej politiky tretích krajín, ktoré majú s EÚ bezvízový styk, s vízovou politikou Únie.

Všetkým musí byť jasné, že bezvízový styk je privilégium, nie samozrejmosť. Jeho udržanie si vyžaduje dlhodobé plnenie podmienok, za ktorých bol udelený,“ zdôraznil.

Ministri sa v Luxemburgu venovali aj otázkam súvisiacim s implementáciou paktu o azyle a migrácii, ku ktorej Európska komisia v stredu vydala spoločný implementačný plán.

Dôležitou agendou bol aj ďalší postup pri občanoch Ukrajiny, ktorí prišli do EÚ po začiatku ruskej vojenskej agresie. Dočasná ochrana sa podľa slovenského ministerstva ukázala ako účinný nástroj a v prípade jej nepredĺženia by hrozilo preťaženie azylových systémov členských štátov v dôsledku výrazného nárastu žiadostí o medzinárodnú ochranu. Ministri sa preto zhodli na potrebe jeho predĺženia.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Miriam Lexmann zvolili za kvestorku Európskeho parlamentu

Miriam Lexmann zvolili za kvestorku Európskeho parlamentu

DNES - 10:55Zahraničné

Už v prvom kole získala 459 hlasov.

Lukašenko tvrdí, že chce

Lukašenko tvrdí, že chce "upraviť" vzťahy s Poľskom

DNES - 8:08Zahraničné

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že chce, aby si jeho krajina "upravila" vzťahy s Poľskom, no zároveň musí byť ostražitá a "udržiavať zbrane v pohotovosti".

Mexiko po atentáte na Trumpa žiada prísnejšiu kontrolu držby zbraní v USA

Mexiko po atentáte na Trumpa žiada prísnejšiu kontrolu držby zbraní v USA

DNES - 6:49Zahraničné

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador po nedávnom atentáte na amerického exprezidenta Donalda Trumpa v utorok vyzval Spojené štáty, aby sprísnili kontrolu držby strelných zbraní.

Zelenskyj chce zákonom odňať štátne vyznamenania udelené priaznivcom Ruska

Zelenskyj chce zákonom odňať štátne vyznamenania udelené priaznivcom Ruska

DNES - 6:21Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval parlament na schválenie návrhu zákona, na základe ktorého by bolo možné odňať štátne vyznamenania udelené "zradcom".

Medvedev tvrdí, že vstup Ukrajiny do NATO by bol vyhlásením vojny Rusku

Medvedev tvrdí, že vstup Ukrajiny do NATO by bol vyhlásením vojny Rusku

DNES - 6:08Zahraničné

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredajšom rozhovore pre týždenník Argumenty i fakty povedal, že vstup Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO) by znamenal vyhlásenie vojny Rusku.