• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
22°Bratislava

Zuzana Čaputová prezradila svoje plány po skončení mandátu

  • 16:30 12.06.2024
  • Praha
Zuzana Čaputová prezradila svoje plány po skončení mandátu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa po skončení mandátu chce venovať oblasti vzdelávania a mieni pôsobiť v akademickej sfére.

Povedala to v stredu po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade.

Prezidentka si podľa vlastných slov chce počas najbližších mesiacov oddýchnuť. „Zároveň je jasné to, že nesmerujem do žiadnej politickej funkcie, odchádzam z politického priestoru. A tie ďalšie plány naznačím aspoň tak, že v tom ďalšom období by som sa veľmi rada venovala niečomu, čo som nazvala podpora rastu. Čo najbližšie k tomu je oblasť vzdelávania, možno akademická sféra,“ naznačila slovenská prezidentka svoje ďalšie pôsobenie.

Čaputová na svojej poslednej zahraničnej ceste v prezidentskej funkcii zopakovala, že vzťahy medzi SR a ČR sú mimoriadne a ich základ tvorí najmä ľudská blízkosť. „Zároveň sme si takí blízki, že si občas môžeme dopriať aj úprimnú a konštruktívnu spätnú väzbu... Som presvedčená, že táto mimoriadna blízkosť medzi našimi krajinami bude pokračovať aj ďalej,“ povedala slovenská prezidentka.

Blízkosť medzi SR a ČR je podľa nej obzvlášť dôležitá v súčasnosti, keď svet čelí krízam. Česku v závere svojho príhovoru zaželala stabilitu, prosperitu a pokojnejšie časy.

Pavel sa Čaputovej poďakoval za spoluprácu a dodal, že na Pražskom hrade bude vždy vítaná. „Osobným prístupom pani prezidentky, jej ústretovosťou, otvorenosťou a korektnosťou boli vzťahy medzi našimi krajinami v posledných rokoch prehlbované a upevňované v tom žiaducom smere a za to jej patrí veľká vďaka,“ ocenil slovenskú hlavu štátu český prezident.

Pavel podotkol, že keďže s Čaputovou mali mimoriadnu zhodu v mnohých témach, s príchodom nového slovenského prezidenta sa to možno zmení. Dodal však, že chce nadviazať na to najlepšie, čo v česko-slovenských vzťahoch na tejto úrovni bolo. Podľa Pavla je na tom záujem aj zo strany Petra Pellegriniho.

Zdôraznil, že hoci boli prerušené medzivládne konzultácie, nebola prerušená spolupráca medzi krajinami. „Všade, kde bude priestor k zhode, budeme postupovať spoločne... Ale žijeme v demokraciách a nemusíme mať všetci rovnaký pohľad na vec,“ povedal Pavel.

Čaputová je v Prahe na svojej poslednej zahraničnej ceste ako najvyššia predstaviteľka Slovenska. Z hradu zamieri do pražskej Botanickej záhrady, kde zasadí lipu ako národný strom SR v rámci projektu Korene osobností. Vo štvrtok bude mať prejav na konferencii Prague European Summit a zároveň si tam prevezme aj ocenenie. Neskôr si Pavlom vzájomne udelia najvyššie štátne vyznamenania svojich krajín.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie; hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie; hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

VČERA - 22:29Zahraničné

Exprezident USA Barack Obama v nedeľu pochválil rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena odstúpiť z boja o Biely dom.

Clintonovci podporili Kamalu Harrisovú ako nominantku demokratov do volieb

Clintonovci podporili Kamalu Harrisovú ako nominantku demokratov do volieb

VČERA - 21:57Zahraničné

Bill Clinton a jeho manželka uvítali v nedeľu rozhodnutie úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena stiahnuť svoju kandidatúru.

Peskov: Rusko bude sledovať vývoj v USA po Bidenovom odstúpení

Peskov: Rusko bude sledovať vývoj v USA po Bidenovom odstúpení

VČERA - 21:45Zahraničné

Kremeľ v nedeľu oznámil, že bude monitorovať vývoj situácie po tom, ako úradujúci prezident USA Joe Biden oznámil, že ukončí svoju predvolebnú kampaň.

Trump tvrdí, že Biden nie je a nebol spôsobilý zastávať funkciu prezidenta USA

Trump tvrdí, že Biden nie je a nebol spôsobilý zastávať funkciu prezidenta USA

VČERA - 21:27Zahraničné

Donald Trump vo svojom príspevku na sieti Truth Social tvrdí, že Joe Biden "nebol vhodný na kandidatúru na prezidenta a určite nie je vhodný na službu (krajine) - a nikdy ani nebol".

Šéf demokratov označil z volieb odstupujúceho Bidena za naozajstného vlastenca

Šéf demokratov označil z volieb odstupujúceho Bidena za naozajstného vlastenca

VČERA - 21:12Zahraničné

Líder demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuck Schumer označil prezidenta USA Joea Bidena za naozajstného vlastenca.