• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
25°Bratislava

Pellegrini: Musíme sa učiť rešpektovať výsledky volieb bez agresivity

  • 13:10 12.06.2024
  • Bratislava
Pellegrini: Musíme sa učiť rešpektovať výsledky volieb bez agresivity

Zvolený prezident Peter Pellegrini pozoroval nárast napätia už od parlamentných volieb.

Voľby sú sviatkom demokracie a jej súčasťou je aj rešpekt k rozhodnutiu ľudí v nich. Je úlohou politikov na Slovensku tento rozmer demokracie svojim voličom pripomínať. V exkluzívnom rozhovore pre TASR to povedal zvolený prezident SR Peter Pellegrini.

Politici podľa neho v boji o podporu voličov niekedy nepostrehnú hranicu, kedy sa treba zastaviť, inak hrozí, že napätie v spoločnosti prekročí únosnú hranicu. „Musíme sa naučiť plne rešpektovať výsledok volieb. Nebyť z neho frustrovaní, nebyť agresívni, neplánovať týždeň-dva po neúspechu niektorej zo strán pomaly prevrat,“ zdôraznil nastupujúci prezident.

Demokracia dáva podľa Pellegriniho každej strane nespokojnej so svojím volebným výsledkom šancu na reparát v nasledujúcich voľbách. „Politické strany by mali cítiť, kedy je konflikt ešte zdravý, kedy je vyvolanie emócie ešte v poriadku a kedy presahuje hranice slušného správania alebo bezpečia,“ konštatoval.

Dodal, že príliš veľký nárast napätia evidoval už od parlamentných volieb, a aj preto si za kľúčové heslo prezidentskej kampane zvolil ideu pokoja. „Videl som, že napätie narastalo v rodinách, na pracoviskách, v rôznych skupinách obyvateľstva. Hovoril som o tom, že Slovensko potrebuje začať búrať ten pomyselný múr,“ povedal Pellegrini.

Aj preto s úradujúcou prezidentkou Zuzanou Čaputovou reagovali na tragédiu v podobe ozbrojeného útoku proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) spoločne. „Pani prezidentka možno oslovuje jednu časť spoločnosti a ja druhú. Chceli sme občanom povedať, že sa stala hrozná vec, aby sa zdržali prehnaných reakcií. Chceli sme zabrániť nejakej potýčke alebo nebodaj tragickému incidentu,“ pripomenul Pellegrini udalosti po 15. máji.

Spoločnú ambíciu organizovať okrúhly stôl parlamentných politických strán sa podľa neho síce realizovať nepodarilo, chce však na ňu v budúcnosti nadviazať. Cieľom podľa Pellegriniho nemá byť umelé zmierovanie politicky rozdielnych stanovísk alebo robenie priateľov zo súperiacich politikov, ale debata o budúcnosti Slovenska a hraniciach politickej kultúry. „Mám obavy o udržanie elementárnej politickej kultúry aj na pôde parlamentu,“ konštatoval. Za pozitívum však označil uznesenie parlamentu, ktoré pokus o atentát odsúdilo a podporili ho všetci prítomní poslanci.

On osobne by chcel ako prezident nadviazať na pozitíva svojich predchodcov a sám priniesť pridanú hodnotu v podobe podpory spoločenskej diskusie o dlhodobej vízii rozvoja Slovenska. „Chcem veľa cestovať po Slovensku, rozprávať sa s ľuďmi,“ poznamenal. Zároveň potvrdil, že jeho prvá oficiálna cesta v úlohe prezidenta SR bude do Českej republiky. S tamojšou hlavou štátu Petrom Pavlom sa má zísť 26. júna.

Veľkú pozornosť venuje Pellegrini príprave inauguračného dňa v sobotu 15. júna, počas ktorého sa zložením prísahy na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR ujme výkonu funkcie prezidenta SR. Ako hlava štátu a vrchný veliteľ armády sa zúčastní na vojenskej prehliadke, následne na svätej omši v Dóme sv. Martina. Chce organizovať symbolický medzigeneračný obed a položiť vence k Bráne slobody na Devíne aj k Mohyle M. R. Štefánika na mieste jeho tragického úmrtia.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia hľadá svedkov víkendovej nehody na ceste I/65 v Martine

Polícia hľadá svedkov víkendovej nehody na ceste I/65 v Martine

DNES - 8:53Domáce

Okresný dopravný inšpektorát v Martine v súvislosti s vyšetrovaním víkendovej dopravnej nehody hľadá prípadných svedkov, ktorí by mohli prispieť k objasneniu jej okolností.

Požiar senníka spôsobil škodu vo výške 80 000 eur

Požiar senníka spôsobil škodu vo výške 80 000 eur

DNES - 8:41Domáce

Včera, 21. júla 2024, pred šiestou hodinou rannou vypukol požiar v senníku v katastrálnom území obce Majcichov v okrese Trnava.

Horskí, zdravotní a leteckí záchranári zachraňovali dieťa s febrilnými kŕčmi

Horskí, zdravotní a leteckí záchranári zachraňovali dieťa s febrilnými kŕčmi

VČERA - 20:54Domáce

Horskí, zdravotní a leteckí záchranári zasahovali v nedeľu v Kvačianskej doline, zachraňovali dvojročné dieťa, ktoré začalo trpieť febrilnými kŕčmi.

SHMÚ: Búrky sa môžu v nedeľu večer vyskytnúť najmä v Banskobystrickom kraji

SHMÚ: Búrky sa môžu v nedeľu večer vyskytnúť najmä v Banskobystrickom kraji

VČERA - 19:30Domáce

Takmer v celom Banskobystrickom kraji sa môžu v nedeľu večer vyskytnúť búrky. Očakávajú sa aj v okrese Rožňava.

Prezident: Štefánik bol jednou z najvýznamnejších osobností slovenských dejín

Prezident: Štefánik bol jednou z najvýznamnejších osobností slovenských dejín

VČERA - 19:11Domáce

Milan Rastislav Štefánik bol jednou z najvýznamnejších osobností slovenských dejín.