• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
32°Bratislava

Fiala: Podpaľačský útok na autobusy v Prahe zrejme zorganizovali v Rusku

  • 19:53 10.06.2024
  • Praha
Fiala: Podpaľačský útok na autobusy v Prahe zrejme zorganizovali v Rusku

Ide podľa neho o súčasť hybridnej vojny, ktorú Rusko vedie proti Západu.

Sprísnené bezpečnostné opatrenia, ktoré v Prahe počas víkendu zaviedla česká polícia, súviseli s nedokončeným podpaľačským útokom na autobusy pražského dopravného podniku, ktorý sa stal minulý týždeň. Podľa českého premiéra Petra Fialu bol zrejme organizovaný a financovaný z Ruska. Povedal to po pondelkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu. Ide podľa neho o súčasť hybridnej vojny, ktorú Rusko vedie proti Západu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Na základe informácií, ktoré máme, je nielen možné, ale aj veľmi pravdepodobné, že do tohto prípadu je zapojené Rusko. Polícia všetko naďalej vyšetruje, včas boli prijaté bezpečnostné opatrenia,“ povedal Fiala. Dodal, že v posledných týždňoch sa vo viacerých krajinách objavili informácie, že ruské tajné služby môžu byť zapojené do sabotáží po celej Európe.

Rusko sa podľa českého premiéra opakovane snaží rozosievať nepokoj a podkopávať dôveru občanov v štát. Podotkol, že ČR s tým už má skúsenosti, a pripomenul kauzu výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach. Dodal, že takéto útoky sú súčasťou hybridnej vojny a Česko sa pred tým musí brániť.

Podľa ministra vnútra Víta Rakušana v Európe prestáva byť výnimkou, keď Rusko aj takýmto spôsobom zasahuje na území cudzích štátov. „ČR je vo svojich pozíciách čitateľná, preto nie je vylúčené, že aj my sa môžeme stať cieľom takých útokov,“ upozornil šéf rezortu vnútra.

K útoku došlo podľa českého policajného prezidenta Martina Vondráška zo stredy na štvrtok, útočníkom bol 26-ročný cudzinec. Podľa českého Deníka N muž minulý týždeň v Prahe 9 polial autobusy benzínom a utiekol.

Polícia po ňom od piatka pátrala, zadržala ho po piatich dňoch jeho pobytu v Prahe. Bol obvinený z trestného činu teroristického útoku a hrozí mu 12 až 20 rokov za mrežami alebo aj výnimočný trest vo výške 20 až 30 rokov, prípadne doživotie.

V tejto súvislosti česká polícia v noci na nedeľu posilnila na verejných miestach bezpečnostné opatrenia. Podľa Rakušana boli len preventívne. Dodal, že v súčasnosti nehrozí občanom žiadne akútne nebezpečenstvo.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

DNES - 12:43Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin počas štátnej návštevy v Pchjongjangu daroval svojmu hostiteľovi Kim Čong-unovi novú limuzínu Aurus, admirálsku dýku a čajový servis.

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

DNES - 12:38Zahraničné

Počet prípadov čierneho kašľa v Rakúsku výrazne stúpol. Podľa správy denníka Kurier bolo do polovice júna tohto roka zaregistrovaných už viac než 6000 prípadov tohto ochorenia.

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

DNES - 12:36Zahraničné

Delegácia členov Kongresu Spojených štátov sa v stredu v indickej Dharamsále stretla s tibetským dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny, ktorá považuje tohto exilového duchovného vodcu za nebezpečného separatistu.

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

DNES - 11:35Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v stredu v Pchjongjangu zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami.

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

DNES - 10:05Zahraničné

Izraelské sily možno opakovane porušili zákony a pravidlá vedenia vojny a počas vojenskej operácie v Pásme Gazy nerozlišovali medzi civilistami a bojovníkmi, uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.