Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu
- 5:12 29.05.2024
- Kyjev

Predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk v utorok odmietol tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ukrajinský zákonodarný zbor a jeho predsedu označil za „jedinú legitímnu moc na Ukrajine“.
V statuse na sociálnych sieťach Stefančuk odporučil, aby sa „zvedaví čitatelia“ oboznamovali s obsahom ukrajinskej ústavy „nie selektívne“, ale venovali pozornosť aj prvej časti článku 108, kde sa píše, že „prezident Ukrajiny vykonáva svoje právomoci, kým sa funkcie neujme novozvolený prezident“.
Dodal, že „v demokratických spoločnostiach sa to nazýva kontinuita moci“.
Súčasne upozornil, že ide o kontinuitu „nie v ruskom chápaní - naveky“, preto Volodymyr Zelenskyj zostane prezidentom Ukrajiny až do konca platnosti stanného práva vyhláseného po vpáde ruskej armády na územie Ukrajiny.
Podľa Stefančuka sú síce Putinove „naratívy rovnako predvídateľné ako nezmyselné“, ale napriek tomu ich niektorí politici na Ukrajine opakujú - „ako keby (si pre niečo) pripravovali pôdu“.
Predseda ukrajinského parlamentu si myslí, že „by bolo dobré“, keby aj „Rusko začalo čítať svoju vlastnú ústavu“ – najmä v časti, kde sa hovorí, že Ruská federácia prijíma opatrenia na udržanie a posilnenie medzinárodného mieru a bezpečnosti, na zabezpečenie mierového spolužitia štátov a národov.
Prípadným záujemcom o štúdium ruskej ústavy Stefančuk hľadanie tejto pasáže uľahčil tým, že vo svojom statuse napísal: „Aby ste dlho nelistovali, je to článok 79.1“.
Putin v utorok - už druhýkrát za posledných desať dní - spochybnil legitimitu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajinské vedenie označuje takéto vyhlásenia za špeciálnu dezinformačnú operáciu zameranú proti legitímnym vodcom štátu, ktorí vzdorujú ruskej agresii, informovala britská stanica BBC.
Ruský prezident, ako aj ďalší ruskí predstavitelia tvrdia, že Zelenského právomoci sa skončili 20. mája - po piatich rokoch od jeho nástupu do úradu, pripomína TASR.
Ukrajinský zákon však výslovne zakazuje konanie volieb počas stanného práva. Ukrajinská ústava obsahuje aj ustanovenie, že súčasný prezident si ponecháva svoje právomoci až do nástupu ďalšej hlavy štátu.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.

Nemecká polícia pátra po chlapcovi, ktorý pobodal spolužiaka
Nemecká polícia pátra po 13-ročnom chlapcovi, ktorý je podozrivý z pobodania 12-ročného spolužiaka na základnej škole v metropole Berlín.

Orbán: Ukrajinci vedú dezinformačnú kampaň, reagujeme zákonom o transparentnosti
Ukrajinci vedú voči Maďarsku dezinformačnú kampaň s cieľom vynútiť podporu Budapešti na vstup Ukrajiny do Európskej únie, a maďarská vláda na to reaguje návrhom zákona o „transparentnosti“.