• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 15.7.2024Meniny má Henrich
27°Bratislava

Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

  • 6:21 28.05.2024
  • Tel Aviv
Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil v pondelok za "tragickú nehodu" nálet, pri ktorom v nedeľu izraelská armáda zasiahla tábor pre vysídlené osoby v meste Rafah v Pásme Gazy.

Podľa tamojších predstaviteľov si vyžiadal 45 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Netanjahu dodal, že incident sa vyšetruje, píše TASR podľa agentúry AFP.

V Rafahu sme evakuovali milión civilistov a napriek nášmu najlepšiemu úsiliu sa včera stala tragická nehoda,“ povedal Netanjahu na pôde parlamentu. Vláda podľa neho prípad vyšetruje a vyvodí závery.

K útoku izraelskej armády došlo v nedeľu v utečeneckom tábore Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí. Mnohí z nich tam utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.

Izrael si v súvislosti s náletom vyslúžil kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva, odsúdila ho EÚ či OSN. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil útok za „hrozný“. Podľa jeho slov je zároveň dôkazom toho, že „v Gaze nie je nijaké bezpečné miesto“. Generálny tajomník OSN António Guterres zase naliehal, aby sa táto „hrôza“ v palestínskej enkláve skončila.

Borrell okrem toho v informoval, že ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli dohodli na zvolaní stretnutia s Izraelom, aby ho prinútili vysvetliť svoje správanie v ofenzíve v Rafahu napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie tejto operácie.

Dosiahli sme potrebnú jednomyseľnosť na zvolanie 'asociačnej rady' s Izraelom, aby sme prediskutovali situáciu v Gaze,“ povedal Borrell. K stretnutiu má dôjsť na základe dohody o pridružení existujúcej medzi Izraelom a EÚ, približuje AFP.

Spojené štáty v reakcii na útok na utečenecký tábor v Rafahu vyzvali Izrael, aby vynaložil všemožné úsilie a vyhol sa civilným obetiam pri svojej ofenzíve v Pásme Gazy.

Izrael musí prijať všetky možné preventívne opatrenia na ochranu civilistov,“ uviedol hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady. Dodal, že Washington sa prostredníctvom izraelskej armády aj „svojich partnerov na mieste“ snaží zistiť, čo sa stalo.

Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti „legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií“. Pri útoku podľa nej zahynuli dvaja vysokopostavený predstavitelia Hamasu. Zároveň však informovala, že útok vyšetruje. Podľa prvotných zistení zahynuli civilisti v dôsledku požiaru, ktorý vypukol po nálete.

Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze, ktoré riadi Hamas, je medzi obeťami náletu „23 žien, detí a starších ľudí“, pričom zranenia utrpelo ďalších 249 osôb.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

Trump uviedol, koho si vybral za svojho kandidáta na viceprezidenta

DNES - 21:41Zahraničné

Republikáni schválili Trumpa za svojho prezidentského kandidáta.

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

Rumunsko usmrtí takmer 500 medveďov po zabití turistky

DNES - 20:56Zahraničné

Rumunský parlament v pondelok schválil odstrel takmer 500 medveďov v tomto roku v snahe obmedziť "premnoženie" tohto chráneného druhu.

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

Sudkyňa zrušila stíhanie Trumpa v prípade uchovávania tajných dokumentov

DNES - 17:32Zahraničné

Sudkyňa v americkom štáte Florida v pondelok zrušila trestné stíhanie voči exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi v kauze narábania s tajnými vládnymi dokumentmi.

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

Polícia zadržala muža, ktorý sa priznal k vražde 42 žien

DNES - 14:04Zahraničné

Kenská polícia v pondelok oznámila, že zadržala podozrivého sériového vraha, ktorý sa priznal k zavraždeniu 42 žien.

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

Britský kráľ poslal Trumpovi po atentáte list, jeho obsah zostane neverejný

DNES - 13:31Zahraničné

Britský kráľ Karol III. súkromne napísal list exprezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorý prežil sobotňajší atentát. V pondelok to potvrdil Buckinghamský palác.