• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
31°Bratislava

Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

  • 6:21 28.05.2024
  • Tel Aviv
Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil v pondelok za "tragickú nehodu" nálet, pri ktorom v nedeľu izraelská armáda zasiahla tábor pre vysídlené osoby v meste Rafah v Pásme Gazy.

Podľa tamojších predstaviteľov si vyžiadal 45 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Netanjahu dodal, že incident sa vyšetruje, píše TASR podľa agentúry AFP.

V Rafahu sme evakuovali milión civilistov a napriek nášmu najlepšiemu úsiliu sa včera stala tragická nehoda,“ povedal Netanjahu na pôde parlamentu. Vláda podľa neho prípad vyšetruje a vyvodí závery.

K útoku izraelskej armády došlo v nedeľu v utečeneckom tábore Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí. Mnohí z nich tam utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.

Izrael si v súvislosti s náletom vyslúžil kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva, odsúdila ho EÚ či OSN. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil útok za „hrozný“. Podľa jeho slov je zároveň dôkazom toho, že „v Gaze nie je nijaké bezpečné miesto“. Generálny tajomník OSN António Guterres zase naliehal, aby sa táto „hrôza“ v palestínskej enkláve skončila.

Borrell okrem toho v informoval, že ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli dohodli na zvolaní stretnutia s Izraelom, aby ho prinútili vysvetliť svoje správanie v ofenzíve v Rafahu napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie tejto operácie.

Dosiahli sme potrebnú jednomyseľnosť na zvolanie 'asociačnej rady' s Izraelom, aby sme prediskutovali situáciu v Gaze,“ povedal Borrell. K stretnutiu má dôjsť na základe dohody o pridružení existujúcej medzi Izraelom a EÚ, približuje AFP.

Spojené štáty v reakcii na útok na utečenecký tábor v Rafahu vyzvali Izrael, aby vynaložil všemožné úsilie a vyhol sa civilným obetiam pri svojej ofenzíve v Pásme Gazy.

Izrael musí prijať všetky možné preventívne opatrenia na ochranu civilistov,“ uviedol hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady. Dodal, že Washington sa prostredníctvom izraelskej armády aj „svojich partnerov na mieste“ snaží zistiť, čo sa stalo.

Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti „legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií“. Pri útoku podľa nej zahynuli dvaja vysokopostavený predstavitelia Hamasu. Zároveň však informovala, že útok vyšetruje. Podľa prvotných zistení zahynuli civilisti v dôsledku požiaru, ktorý vypukol po nálete.

Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze, ktoré riadi Hamas, je medzi obeťami náletu „23 žien, detí a starších ľudí“, pričom zranenia utrpelo ďalších 249 osôb.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

DNES - 12:43Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin počas štátnej návštevy v Pchjongjangu daroval svojmu hostiteľovi Kim Čong-unovi novú limuzínu Aurus, admirálsku dýku a čajový servis.

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

DNES - 12:38Zahraničné

Počet prípadov čierneho kašľa v Rakúsku výrazne stúpol. Podľa správy denníka Kurier bolo do polovice júna tohto roka zaregistrovaných už viac než 6000 prípadov tohto ochorenia.

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

DNES - 12:36Zahraničné

Delegácia členov Kongresu Spojených štátov sa v stredu v indickej Dharamsále stretla s tibetským dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny, ktorá považuje tohto exilového duchovného vodcu za nebezpečného separatistu.

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

DNES - 11:35Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v stredu v Pchjongjangu zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami.

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

DNES - 10:05Zahraničné

Izraelské sily možno opakovane porušili zákony a pravidlá vedenia vojny a počas vojenskej operácie v Pásme Gazy nerozlišovali medzi civilistami a bojovníkmi, uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.