• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2024Meniny má Adolf
15°Bratislava

Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

  • 13:47 26.05.2024
  • Bratislava
Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

Dôvodom je, že Slovensko má najväčší podiel nočnej práce v rámci EÚ.

Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD), v súvislosti s pripravovaným automatom výpočtu minimálnej mzdy. Poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Marián Viskupič hovorí, že by to mohlo spôsobiť problémy v konkurencieschopnosti Slovenska.

Je pripravovaný zákon, kde by sa znova do aplikácie dostal automat výpočtu minimálnej mzdy, ktorý by bol odvodený od priemernej mzdy na úrovni 60 %. Minimálna mzda viaže na seba ďalšie príplatky, ako sú príplatky za prácu v noci,“ uviedla Saková s tým, že na Slovensku by tak mala nastať spravodlivosť a rozvoj sociálnej oblasti na úrovni priemeru krajín EÚ.

Viskupič to vidí ako problém pre konkurencieschopnosť zamestnávateľov. „Môže sa stať, že donútite zamestnávateľa dávať vyššiu mzdu, ale ak to nevyjde, môže byť zamestnanec prepustený. Aj v novom návrhu zákona zostáva možnosť sa dohodnúť, vždy je to tak najlepšie,“ dodal. Zamestnanci vďaka nízkej nezamestnanosti podľa neho majú možnosť odísť v prípade zlého platu. Vláda by tak podľa jeho slov mala pomáhať zamestnávateľom, čo je pomocou aj pre zamestnanca.

Saková na to reagovala tým, že konkurencieschopnosť Slovenska ovplyvňujú iné nástroje. Dôvodom je, že minimálna mzda je už vo viacerých segmentoch národného hospodárstva dodržiavaná a zamestnávatelia ju akceptujú. Zároveň súhlasila s tým, že je potrebné pomáhať zamestnávateľom.

Dnes, keď musíme namiesto 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), ako to mala vláda pôvodne v pláne, konsolidovať 1 %, tak aj ekonomický rast nebude v takej prognóze, ako sme si mysleli,“ podotkla Saková s tým, že je pripravených 80 konsolidačných opatrení, ktoré nebudú na úkor životného štandardu ľudí.

Konsolidácia je podľa nej potrebná na strane výdavkov, ako aj na strane príjmov. „Budeme šetriť aj na prevádzke verejnej správy. Sme si vedomí toho, že nesmieme neustále zvyšovať dane, inak sa zvýši inflácia,“ dodala.

K dnešnému dňu je podľa Viskupiča deficit Slovenska takmer päť miliárd eur z celoročného plánovaného 7,6 miliardy eur, čo je najvyšší plánovaný tohtoročný deficit v EÚ. „Vláda zatiaľ povedala len to, že bude daň zo sladených nápojov a zdanenie tabakových výrobkov. Síce to teraz odmieta, ale obávam sa, že zvýši daň z pridanej hodnoty (DPH) a konsolidácia sa tak prenesie plecia občanov,“ upozornil Viskupič. Saková na to reagovala tým, že vláda nechce znižovať životný štandard. „Neradi by sme zvyšovali DPH, touto cestou vôbec nechceme ísť,“ uzavrela Saková.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Firmy sa obávajú zaostávania, pokiaľ nezavedú AI. Zatiaľ ju len testujú

Firmy sa obávajú zaostávania, pokiaľ nezavedú AI. Zatiaľ ju len testujú

11:40 15.06.2024Ekonomické

Na Slovensku sa obáva 42 % podnikov toho, že ak nezavedú nástroje umelej inteligencie (AI) do svojich back-office procesov, budú zaostávať za konkurenciou.

Agentúra Moody´s potvrdila Slovensku rating A2 s negatívnym výhľadom

Agentúra Moody´s potvrdila Slovensku rating A2 s negatívnym výhľadom

6:02 15.06.2024Ekonomické

Medzinárodná agentúra Moody´s nezmenila Slovensku ratingové hodnotenie a ponechala ho na doterajšej úrovni A2 s negatívnym výhľadom.

Podľa ministerstva sú vyjadrenia Hlinu o ťažbe dreva na Horehroní nepravdivé

Podľa ministerstva sú vyjadrenia Hlinu o ťažbe dreva na Horehroní nepravdivé

14:13 14.06.2024Ekonomické

Výroky opozičného poslanca Alojza Hlinu (SaS) o údajných pochybnostiach týkajúcich sa obstarávania ťažby kalamitného dreva na Horehroní sú nepravdivé a zavádzajúce. V reakcii na jeho stredajšie (12.6.) vyjadrenia to v piatok uviedlo

PS chce zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre študentov a dôchodcov

PS chce zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre študentov a dôchodcov

12:30 14.06.2024Ekonomické

Opozičné Progresívne Slovensko navrhuje zvýšenie odvodovej odpočítateľnej položky pre študentov a dôchodcov.

Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

11:00 14.06.2024Ekonomické

Nemecko chce zabrániť tomu, aby nové clá Európskej únie na dovoz elektrických vozidiel z Číny nadobudli platnosť. Alebo ich aspoň zmierniť.