• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
32°Bratislava

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

  • 18:25 23.05.2024
  • Bratislava
Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Eurofondy sa podarilo vyčerpať na viac ako 100 % vďaka opatreniam, ktoré presadila ešte bývalá vláda. Uviedla to opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) s tým, že bez iniciatív, ktoré ako vtedajšia ministerka investícií presadila, by Slovensko nemalo najlepšie čerpanie eurofondov v histórii SR. Reagovala tak na štvrtkové vyjadrenia ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho (Hlas-SD) o čerpaní eurofondov z programového obdobia 2014-2020.

Pán Raši uvádza, že vďaka nemu sa podarilo zachrániť eurofondy, ale každý racionálne uvažujúci človek vie, že otázka čerpania eurofondov nie je otázkou jedného, ani dvoch mesiacov, ako to chce ľuďom nahovoriť. Eurofondy sa podarilo vyčerpať vďaka dvom zásadným rozhodnutiam, ktoré som ja osobne presadila v Bruseli,“ uviedla Remišová.

Pripomenula, že jedným z opatrení bola možnosť použiť eurofondy na zmiernenie migračnej krízy a preplatiť štátu a samosprávam výdavky. „Druhým zásadným opatrením, ktoré sme vyrokovali priamo s predsedníčkou EK, bol môj návrh, aby sa z eurofondov mohla preplatiť pomoc ľudom s drahými energiami,“ doplnila Remišová.

Minister Raši vo štvrtok kritizoval svojich predchodcov za pomalé čerpanie eurofondov v predchádzajúcich rokoch, ale aj za prekročenie finančného limitu v IROP. Podľa Remišovej toto opatrenie - takzvané nadkontrahovanie - priamo odporúča EK práve preto, aby sa vyčerpali všetky eurofondy a nič neprepadlo.

Nerozumiem tomu vyplakávaniu vlády, že štát teraz musí prispieť samosprávam zo štátneho rozpočtu na školy, škôlky, nemocnice či cesty. Veď samotný Hlas celé štyri roky kričal, že chce pre samosprávy viac peňazí a teraz, keď im má zaplatiť zmysluplné projekty pre občanov, ktoré navyše prešli prísnym hodnotením kvality, tak vyplakávajú a nechcú ich zaplatiť,“ uviedla Remišová.

Podľa exministerky investícií nové eurofondy dostala súčasná aj úradnícka vláda kompletne pripravené a vyrokované. „Pod mojim vedením sme boli jedna z prvých šiestich krajín EÚ, ktorá mala kompletne ukončené programovanie a to aj napriek tomu, že európska legislatíva meškala pol roka,“ doplnila Remišová.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nový závod v Rimavskej sobote zamestná stovky ľudí

Nový závod v Rimavskej sobote zamestná stovky ľudí

DNES - 13:54Ekonomické

Spoločnosť Winkelmann chce v novom priemyselnom parku v Rimavskej Sobote spustiť výrobu v júli budúceho roka.

Takáč: SPF už bude mať jasné pravidlá na prevod pozemkov pre samosprávy

Takáč: SPF už bude mať jasné pravidlá na prevod pozemkov pre samosprávy

DNES - 13:34Ekonomické

Slovenský pozemkový fond už bude mať jasné pravidlá na bezodplatný prevod pozemkov pre samosprávy.

Európska únia kritizuje sedem krajín vrátane Slovenska. Na toto upozorňuje

Európska únia kritizuje sedem krajín vrátane Slovenska. Na toto upozorňuje

DNES - 13:15Ekonomické

Európska únia kritizovala sedem krajín, medzi ktorými sú aj Slovensko či Francúzsko a Taliansko, za vysoké deficity verejných financií.

PMÚ a ÚVO považujú návrh na svoje zlúčenie za nehospodárny a neefektívny

PMÚ a ÚVO považujú návrh na svoje zlúčenie za nehospodárny a neefektívny

DNES - 11:34Ekonomické

Protimonopolný úrad SR a Úrad pre verejné obstarávanie považujú návrh na svoje zlúčenie za ťažko realizovateľný, nehospodárny a neefektívny, a to aj z dôvodu úplnej odlišnosti ich kompetencií a agendy.

Čínske automobilky vyzývajú na odvetné kroky proti clám EÚ

Čínske automobilky vyzývajú na odvetné kroky proti clám EÚ

DNES - 10:06Ekonomické

Čínski výrobcovia automobilov vyzvali vládu v Pekingu, aby zvýšila clá na vozidlá so spaľovacími motormi dovážané z Európskej únie.