• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
32°Bratislava

Pred 30 rokmi získal kultový film Pulp Fiction Zlatú palmu na festivale v Cannes

  • 6:20 23.05.2024
  • Cannes/Bratislava
Pred 30 rokmi získal kultový film Pulp Fiction Zlatú palmu na festivale v Cannes

Dnes uplynie 30 rokov ako druhý celovečerný film amerického režiséra a scenáristu Quentina Tarantina ocenili hlavnou cenou - Zlatou palmou.

Asi málokto očakával, že "gangsterská" snímka Pulp Fiction: Historky z podsvetia, ktorá mala na Filmovom festivale v Cannes premiéru 21. mája 1994, ocení porota tohto prestížneho festivalu hlavnou cenou. Na prekvapenie mnohých sa to však o dva dni neskôr stalo.

Podľa Petra Konečného, filmového teoretika a šéfredaktora filmového portálu kinema.sk, mala snímka úspech pre svoj štýl rozprávania. Na prvý pohľad má podľa neho film zložitú, ale pritom jednoduchú štruktúru spätného rozprávania, kde sa dej vracia v istých okamihoch v čase. Podľa neho ide o pohrávanie sa s fabulou a sujetom, o rozbíjanie spôsobu rozprávania, čo sa v kinematografii objavilo viackrát aj predtým a mnohokrát potom.

Tarantino to však urobil svižne a zábavne, urobil to s ikonickými postavami, a preto sa stal Pulp Fiction slávnym filmom, pričom v našej lokalite je obľúbený aj vďaka výnimočnému českému dabingu,“ uviedol pre TASR Konečný.

Režisér vo filme zámerne porušil časovú kauzalitu rozprávania a snímka nemá ani jasne stanoveného hlavného hrdinu. Dnes už uznávaný filmový tvorca využil známe motívy z detektívnych či akčných filmov a do jedného celku spojil niekoľko príbehov okorenených nezabudnuteľnými dialógmi a podmanivým soundtrackom. Jednotlivé príbehy nie sú vo filme chronologicky usporiadané a až na konci sa odhalia vzájomné súvislosti medzi nimi a postavami.

Tarantino priniesol niečo celkom nové

Vo filme, ktorého rozpočet bol desať miliónov dolárov, si zahrali známi herci. V úlohe nájomných zabijakov sa predstavili John Travolta a Samuel L. Jackson. „Čističa“ stvárnil Harvey Keitel, boxera, ktorý poruší dohodu s bossom Marcellusom v podaní Vinga Rhamesa, si zahral Bruce Willis. Manželku bossa stvárnila Uma Thurmanová a zaľúbený párik zlodejov Tim Roth a Amanda Plummerová. V jeden z epizód, v úlohe kapitána Koonsa, sa predstavil aj legendárny Christopher Walken.

Pre porotu 47. ročníka festivalu v Cannes, v ktorej sedeli napríklad Clint Eastwood či Catherine Deneuveová, bol tento film podľa Konečného niečím úplne novým. Pôsobil sofistikovane a zároveň pracoval s prvkami popkultúry - nízke povýšil na vysoké. Tarantino urobil podľa neho prievan v tom ako napísať mafiánske postavy, ako pracovať s príbehom, ako priniesť niečo úplne nové.

Pulp Fiction je aj napriek počiatočným reakciám už absolútne rehabilitovaný film. Je to jeden z tých filmov, ktorý sa bude hrať aj o 30 rokov. Aktuálne je v kinách množstvo filmov, ktoré sa nebudú hrať ani o dva týždne. Myslím si, že Pulp Fiction je preverený časom, je to tá snímka, ktorá je vhodná aj pre štúdium scenáristiky a stavby filmu v súvislosti s časovými rovinami, so štruktúrou fabuly a tým, ako je ten film urobený inak. Napriek tomu, že len využíva to, čo tu už dávno urobili veľkí majstri pred Tarantinom samotným,“ uviedol filmový teoretik.

Tarantino sa však podľa Konečného nikdy nebránil tomu, že pracuje s tým, čo má napozerané, je to človek a režisér, ktorý toho v živote videl veľmi veľa a to všetko sa dostáva aj do jeho filmov.

Dnes už kultovú snímku nominovali v roku 1995 na sedem Oscarov, sošku však získala len v kategórii Najlepší pôvodný scenár, o ktorý sa postaral Tarantino spolu s Rogerom Avarym. Scenár k filmu Pulp Fiction: Historky z podsvetia ocenili v roku 1995 napríklad aj Zlatým glóbusom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V púšti neďaleko Las Vegas sa objavil ďalší záhadný kovový monolit

V púšti neďaleko Las Vegas sa objavil ďalší záhadný kovový monolit

DNES - 12:48Zaujímavosti

V púšti neďaleko amerického mesta Las Vegas sa objavil ďalší zo série záhadných kovových monolitov.

Hlavný lekár USA žiada zaviesť pre sociálne médiá výstrahy ako pri cigaretách

Hlavný lekár USA žiada zaviesť pre sociálne médiá výstrahy ako pri cigaretách

DNES - 9:06Zaujímavosti

Hlavný lekár USA Vivek Murthy žiada zaviesť pre sociálne médiá podobné výstrahy, ako sa objavujú na krabičkách cigariet.

Chiropraktici: Tento typ tašky by sme si nikdy nekúpili

Chiropraktici: Tento typ tašky by sme si nikdy nekúpili

20:02 17.06.2024Zaujímavosti

Podľa chiropraktika je kľúčom pri nosení tašiek čo najmenšia záťaž na kĺby a chrbticu. Tomuto typu tašiek by sme sa mali celkom vyhnúť.

Toto je dôvod, prečo sa nevyrába hroznová zmrzlina

Toto je dôvod, prečo sa nevyrába hroznová zmrzlina

19:17 17.06.2024Zaujímavosti

Existuje vysvetlenie, prečo v obchodoch nenájdete zmrzlinu z tohto ovocia.

Venušin vlas je ideálny do interiéru: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o pestovaní adiantu

Venušin vlas je ideálny do interiéru: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o pestovaní adiantu

7:35 17.06.2024Zaujímavosti

Tu je niekoľko tipov na pestovanie adiantu venušinho v interiéri.