• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.6.2024Meniny má Alojz
23°Bratislava

Pred 90 rokmi sa narodil herec Vladimír Brabec, známy ako legendárny major Zeman

  • 7:13 15.05.2024
  • Praha/Bratislava
Pred 90 rokmi sa narodil herec Vladimír Brabec, známy ako legendárny major Zeman

Mal veľa priaznivcov i protivníkov, bol vyzdvihovaný aj zatracovaný.

Napriek tomu, že vytvoril desiatky skvelých divadelných, filmových, televíznych i rozhlasových postáv, navždy zostal majorom Zemanom z propagandistického seriálu Tridsať prípadov majora Zemana.

Dnes (15. mája) uplynie od narodenia českého herca Vladimíra Brabca 90 rokov.

Vladimír Brabec sa narodil 15. mája 1934 v Prahe. Umenie si zamiloval už v detstve. Spieval v Kühnovom detskom zbore a po vojne účinkoval v Pražskom divadle pre mládež (1946 - 1948). Študoval na konzervatóriu, odkiaľ zamieril na pražskú Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU).

Po vysokoškolských štúdiách začal vystupovať na doskách Krušnohorského divadla v Moste (1953 - 1954) a v pražskom Divadle E. F. Buriana (1954 - 1959).

V roku 1959 sa stal členom činohry pražského Národného divadla, kde pôsobil až do roku 1993 s výnimkou rokov 1975 - 1981, keď po prekonanom infarkte dočasne zakotvil v hereckom súbore Filmového štúdia Barrandov.

Do hereckých postáv dával všetok svoj um, majstrovstvo i plné nasadenie. Na javisku si zlomil nohu a dostal aj infarkt. Na rozhraní života a smrti sa ocitol, keď mal 41 rokov pri stvárňovaní Cyrana z Bergeracu.

Na doskách Zlatej kapličky, tak sa prezýva pražské Národné divadlo, hral najmä v klasických drámach ako Othelo, Hamlet, Rómeo a Júlia či Macbeth. Bližší mu však bol komediálny repertoár, napríklad Moliérov Zdravý nemocný či Skrotenie zlej ženy Williama Shakespeara.

Na filmovom plátne debutoval Vladimír Brabec už ako štrnásťročný v snímke Křížová trojka (1948). K väčším patrila úloha Františka Adama vo filme Poslední růže od Casanovy (1966), rola osamelého výpravcu v detskom filme Kapitán Korda (1970), úloha v historickej komédii Svatby pana Voka (1970) a rola vojvodcu v životopisnom filme Tajemství velkého vypravěče (1971).

Prelomom v jeho hereckej kariére znamenal propagandistický seriál 30 prípadov majora Zemana (1974 - 1979), ktorý nakrútili na objednávku Ministerstva vnútra. Seriál, ktorý zmenil hercovi osobný aj pracovný život, mapoval históriu československého komunistického bezpečnostného zboru - premyslene falšoval dejiny, menil fakty a manipuloval udalosti. Spočiatku Brabcovi priniesol popularitu, no dodnes vyvoláva rozporuplné reakcie.

Často a rád pracoval v rozhlase a v dabingu. V rozhlase napríklad upútal v hre Bylo to na váš účet, ktorá získala prestížne ocenenie Prix Italia.

Od rozhlasového mikrofónu to bolo len na skok k dabingu, kde sa Vladimír Brabec preslávil v legendárnej komédii Niekto to rád horúce. Jacka Lemmona potom už daboval až do konca života. Hlas Vladimíra Brabca si diváci spájali aj s Jamesom Bondom. Slávneho agenta 007 daboval vo filmoch s Rogerom Moorom.

Za celoživotné majstrovstvo v dabingu obdržal Vladimír Brabec v roku 1998 Cenu Františka Filipovského a za celoživotnú umeleckú činnosť získal v roku 2004 Cenu Senior Prix.

Umelca na sklonku života trápili viaceré zdravotné problémy a trpel aj ťažkosťami so srdcom. Výrazná osobnosť českého Národného divadla, televízny, filmový a divadelný herec Vladimír Brabec zomrel 1. septembra 2017 vo veku 83 rokov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jeden z najväčších festivalov na Slovensku tento rok nebude. Náhle ho zrušili

Jeden z najväčších festivalov na Slovensku tento rok nebude. Náhle ho zrušili

21:36 11.06.2024Kultúra

Obľúbený festival pár týždňov pred začiatkom zrušili.

Obľúbená herečka a speváčka Jana Hubinská jubiluje

Obľúbená herečka a speváčka Jana Hubinská jubiluje

7:52 07.06.2024Kultúra

Často ju oslovovali viaceré zahraničné produkcie, avšak tak v Českej republike, ako aj na Slovensku zažiarila najmä ako Ilona vo veľmi úspešnom seriáli Zdivočelá země.

Oľga Šalagová jubiluje. Jej životné krédo je: Vždy s úsmevom - ži a nechaj žiť!

Oľga Šalagová jubiluje. Jej životné krédo je: Vždy s úsmevom - ži a nechaj žiť!

7:54 03.06.2024Kultúra

Dlhé desaťročia patrila medzi najvýraznejšie a najobsadzovanejšie slovenské herečky.

Písal texty Duchoňovi, Patejdlovi či Elánu. Ľuboš Zeman dnes slávi 75. narodeniny

Písal texty Duchoňovi, Patejdlovi či Elánu. Ľuboš Zeman dnes slávi 75. narodeniny

6:32 02.06.2024Kultúra

Ľuboš Zeman je autorom piatich stovák textov, z ktorých sú mnohé súčasťou najväčších slovenských hitov.

Zomrel legendárny hudobník zo Spiša

Zomrel legendárny hudobník zo Spiša

21:44 28.05.2024Kultúra

Slovenská hudobná scéna smúti.