• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
Bratislava

V JAR sa začal týždeň smútku za otcom národa Mandelom

  • 11:43 08.12.2013
  • JOHANNESBURG
V JAR sa začal týždeň smútku za otcom národa Mandelom

V Juhoafrickej republike sa v nedeľu začal oficiálny týždeň smútku za zosnulým exprezidentom Nelsonom Mandelom.


Pri tejto príležitosti je v Johannesburgu naplánovaná aj svätá omša za účasti najvyšších štátnych činiteľov vrátane prezidenta Jacoba Zumu.

Spomienková slávnosť sa uskutoční v utorok a pohreb naplánovali na 15. decembra. Ešte predtým bude rakva s Mandelovým telom putovať ulicami hlavného mesta Pretória, aby svojmu exprezidentovi mohli dať posledné zbohom aj bežní obyvatelia.

Mandela, ktorý sa stal svetoznámym vďaka dlhoročnému boju proti apartheidu, zomrel vo štvrtok večer vo veku 95 rokov. Laureát Nobelovej ceny mieru sa od septembra vo svojom dome v Johannesburgu zotavoval z pľúcnej infekcie po tom, ako bol tri mesiace hospitalizovaný v kritickom stave. Jeho zdravie sa však v posledných dňoch opäť zhoršilo a ťažkostiam spojeným s infekciou nakoniec podľahol.

Rozlúčková ceremónia sa bude konať v utorok 10. decembra na futbalovom štadióne na predmestí Soweto v Johannesburgu.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia

DNES - 8:39Zahraničné

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva

DNES - 7:39Zahraničné

Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci

DNES - 7:17Zahraničné

Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA

DNES - 6:24Zahraničné

Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva

DNES - 6:22Zahraničné

Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz je na ceste do Kyjeva spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.