• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Amnesty kritizuje Slovensko za Rómov aj LGBT, vo svete varuje pred zrútením poriadku

  • 10:47 24.04.2024
  • Bratislava/Londýn
Amnesty kritizuje Slovensko za Rómov aj LGBT, vo svete varuje pred zrútením poriadku

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo svojej výročnej správe za rok 2023 upozorňuje na diskrimináciu Rómov na Slovensku a prípady policajnej brutality voči nim.

Kritizuje slovenskú legislatívu, že nepovoľuje interrupčnú tabletku, a tiež to, že v SR nie sú uzákonené zväzky osôb rovnakého pohlavia a transrodoví ľudia nemajú prístup k rodovo afirmatívnej starostlivosti. Informuje TASR.

AI poukazuje na žalobu Európskej komisie voči SR za údajnú segregáciu rómskych detí a ich pričasté umiestňovanie do špeciálnych škôl. Podľa AI sa hromadia prípady policajnej brutality voči Rómom, pričom vyvodenie zodpovednosti za mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie je zriedkavé.

Odvoláva sa aj na Atlas rómskych komunít, podľa ktorého narastá počet rómskych domácností žijúcich v segregovaných oblastiach bez riadneho prístupu k vode, sanitácii a elektrine. „Slovensko ani v uplynulom roku neprijalo žiadne účinné opatrenia na zlepšenie životných podmienok Rómov,“ upozorňuje AI.

Organizácia pripomína, že SR neratifikovala tzv. Istanbulský dohovor a že právna definícia znásilnenia na Slovensku stále nie je založená na absencii súhlasu.

Celosvetovo AI varuje, že svetový poriadok je vážne ohrozený konfliktmi na viacerých frontoch a neregulovaným vzostupom umelej inteligencie.

Všetko, čoho sme za uplynulých 12 mesiacov svedkami, naznačuje, že globálny systém je na pokraji kolapsu,“ uviedla generálna tajomníčka organizácie Agnes Callamardová po tom, čo Amnesty zverejnila svoju výročnú správu o stave ľudských práv vo svete za rok 2023.

AI kritizuje Spojené štáty, že bránili medzinárodnému vyšetrovaniu podozrení z porušovania ľudských práv izraelskou armádou v Pásme Gazy. Organizácia pripúšťa, že palestínske radikálne hnutie Hamas sa dopustilo „strašných zločinov“ voči izraelským komunitám hraničiacim s Gazou, Izrael však podľa nej odpovedal uplatňovaním kolektívneho trestu.

Je to kampaň úmyselného, nerozlišujúceho bombardovania civilistov a civilnej infraštruktúry, odopierania humanitárnej pomoci a vyvolania hladomoru,“ napísala Callamardová v úvode správy.

Ďalší aktéri vrátane Ruska a Číny podľa AI preukazujú sklony ohroziť svetový poriadok založený na pravidlách po druhej svetovej vojne. Správa dokumentuje porušovanie ľudských práv ruskými vojakmi počas invázie na Ukrajinu, pričom najviac podľa nej trpia civilisti, obzvlášť deti a starší ľudia. Ruská agresia na Ukrajine okrem toho spôsobila vážne znečistenie ovzdušia, vody a pôdy a nespracovateľné množstvo nebezpečného odpadu, podotýka AI.

Dôvodom na znepokojenie je podľa organizácie aj vzostup umelej inteligencie, ktorá podľa nej podporuje rasizmus aj šírenie dezinformácií. Amnesty obvinila veľké technologické spoločnosti, že ignorujú alebo zľahčujú tieto hrozby, a to aj v oblastiach ozbrojených konfliktov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

DNES - 5:12Zahraničné

Ruslan Stefančuk odmietol tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ukrajinský zákonodarný zbor a jeho predsedu označil za „jedinú legitímnu moc na Ukrajine“.

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.