• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
24°Bratislava

Rusko varuje Európu pred odvetou za zhabané aktíva

  • 16:59 23.04.2024
  • Moskva
Rusko varuje Európu pred odvetou za zhabané aktíva

Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina varuje Európu pred odvetou Moskvy, ak Západ zabaví zmrazené ruské aktíva v hodnote takmer 300 miliárd USD (282,17 miliardy eur) a použije ich na pomoc Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Európania vedia, že z našej strany príde veľmi tvrdá a adekvátna odpoveď,“ povedala pre štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková.

Matvijenková, členka ruskej bezpečnostnej rady, pritom uviedla, že Rusko už pripravilo legislatívu na odvetné opatrenia. Nešpecifikovala, o aké odvetné opatrenia pôjde, ale vyhlásila, že Európa „stratí viac ako my“.

Po tom, ako prezident Vladimir Putin v roku 2022 poslal vojakov na Ukrajinu, Spojené štáty a ich spojenci zakázali transakcie s ruskou centrálnou bankou a ministerstvom financií, čím zablokovali ruské aktíva v hodnote približne 300 USD.

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin zase pripomenul, že väčšina z týchto aktív, približne 224 miliárd USD sa nachádza v Európskej únii (EÚ), zatiaľ čo v USA sú aktíva len v hodnote 5 až 6 miliárd USD.

Západní predstavitelia pritom nie sú úplne rozhodnutí, pokiaľ ide o tento kontroverzný návrh. Kým USA chcú aktíva zabaviť, aby pomohli podporiť Ukrajinu, niektorí bankári a európski predstavitelia sa obávajú, že jednoduché prevzatie aktív by vytvorilo nebezpečný precedens.

Snemovňa reprezentantov USA schválila v sobotu (20. 4.) legislatívu na podporu Ukrajiny vrátane zákona, ktorý umožní konfiškáciu ruského štátneho majetku.

Jednou z možností, o ktorých Západ diskutuje, je skonfiškovať príjem z aktív bez ich zhabania.

Kremeľ opakovane varoval, že akékoľvek zhabanie jeho aktív by bolo v rozpore so všetkými princípmi slobodných trhov, ktoré Západ presadzuje, a podkopalo by dôveru v americký dolár a euro. Odradilo by to tiež globálne investície a podkopalo dôveru v západné centrálne banky.

Rusko opakovane vyhlásilo, že akúkoľvek konfiškáciu svojho majetku napadne na súdoch.

Niektorí ruskí predstavitelia navrhli, aby v prípade konfiškácie ruských aktív postihol rovnaký osud aktíva zahraničných investorov, ktoré uviazli na tzv. špeciálnych účtoch typu „C“ v Rusku. Nie je presne jasné, koľko peňazí je na týchto účtoch.

Volodin pritom v pondelok uviedol, že Rusko má po kroku americkej Snemovne reprezentantov dôvody na zabavenie majetku Západu.

(1 EUR = 1,0632 USD)

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Musk plánuje najväčší superpočítač pre spustenie xAI

Musk plánuje najväčší superpočítač pre spustenie xAI

DNES - 16:18Ekonomické

Americký miliardár a technologický magnát Elon Musk plánuje postaviť superpočítač s názvom "gigafactory of compute" na podporu vývoja jeho startupu s umelou inteligenciou xAI.

Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

DNES - 13:47Ekonomické

Dôvodom je, že Slovensko má najväčší podiel nočnej práce v rámci EÚ.

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

12:45 24.05.2024Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

21:20 23.05.2024Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

19:37 23.05.2024Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.