• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
24°Bratislava

Deficit verejných financií vlani výrazne vzrástol na 4,89 % HDP

  • 10:01 22.04.2024
  • Bratislava
Deficit verejných financií vlani výrazne vzrástol na 4,89 % HDP

Deficit rozpočtu verejnej správy SR sa v minulom roku výrazne zvýšil, keď prekročil 6 miliárd eur.

V podiele k hrubému domácemu produktu (HDP) stúpol z 1,67 % v roku 2022 na vlaňajších 4,89 %. Celkový dlh verejnej správy síce v absolútnej hodnote tiež stúpol, ale jeho pomer k HDP sa znížil z 57,7 % na 56 %. Informoval o tom v pondelok v rámci tzv. jarnej notifikácie Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Absolútnu väčšinu minuloročného deficitu vytvorila ústredná štátna správa. Jej hospodárenie skončilo s deficitom 6,38 miliardy eur, čo predstavovalo výrazne viac ako v roku 2022, kedy hospodárila s mínusom 1,51 miliardy eur,“ vyčíslili štatistici. Naopak, miestna samospráva vlani hospodárila s prebytkom takmer 98 miliónov eur, čo bol výrazne lepší výsledok ako v roku 2022. Hospodárenie s prebytkom 274 miliónov eur zaznamenali minulý rok aj fondy sociálneho zabezpečenia, výsledok bol tak medziročne trojnásobne lepší.

Dlh verejnej správy dosiahol v minulom roku 68,83 miliardy eur, čo zodpovedalo 56,04 % HDP. „Hodnota štátneho dlhu síce medziročne stúpla o 5,45 miliardy eur, ale podiel dlhu z HDP sa znížil, pretože ekonomika rástla rýchlejšie. V predchádzajúcom roku 2022 bol podiel dlhu na HDP ešte na úrovni 57,74 %,“ priblížili ŠÚ SR.

Štatistický úrad SR predložil Európskej komisii (EK) Správu o deficite a dlhu SR za roky 2020 až 2024 v pravidelnom termíne k 1. aprílu tohto roka. V porovnaní so správou z októbra 2023 boli do systému národných účtov zapracované viaceré zmeny, ktoré ovplyvnili aj údaje o deficite a dlhu. Išlo o spresnenia údajov týkajúcich sa akruálnych daní a reklasifikácie jednotiek.

Významnejší dopad na rok 2022 malo spresnenie akrualizácie daňových príjmov, hlavne dane z príjmov právnických osôb. Ďalšou významnou zmenou bolo spresnenie času zaznamenania preplatenia výdavkov z prostriedkov EÚ. Boli identifikované významné čiastky výdavkov následne refundovaných z prostriedkov EÚ, ktoré boli zaznamenané v súlade s akruálnym princípom, t. j. do obdobia, kedy boli uskutočnené predmetné výdavky,“ vysvetlili štatistici.

Akrualizácia refundácie programu FAST Care, teda pomoci pre utečencov z Ukrajiny, zlepšila deficit roku 2022 o približne 260 miliónov eur a zároveň zhoršila deficit roku 2023 o rovnakú sumu. Obdobným spôsobom bolo zaznamenané preplatenie programu SAFE, teda podpory nižších cien energií, ktoré pozitívne ovplyvnilo deficit v minulom roku o 437 miliónov eur.

Aktuálne hodnoty podielu deficitu a dlhu verejnej správy sú vypočítané už z aktualizovanej hodnoty HDP, ktorú ŠÚ SR zverejnil v piatok 19. apríla. Revízia údajov sa dotkla štvrťročných aj ročných hodnôt za roky 2020 až 2023, ukázala napríklad vyšší výkon slovenskej ekonomiky v minulom roku.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Musk plánuje najväčší superpočítač pre spustenie xAI

Musk plánuje najväčší superpočítač pre spustenie xAI

DNES - 16:18Ekonomické

Americký miliardár a technologický magnát Elon Musk plánuje postaviť superpočítač s názvom "gigafactory of compute" na podporu vývoja jeho startupu s umelou inteligenciou xAI.

Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

Saková: Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni krajín EÚ

DNES - 13:47Ekonomické

Dôvodom je, že Slovensko má najväčší podiel nočnej práce v rámci EÚ.

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

12:45 24.05.2024Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

21:20 23.05.2024Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

19:37 23.05.2024Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.