• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2024Meniny má Bohuslav
30°Bratislava

Premiér: Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať

  • 13:12 16.04.2024
  • Bratislava
Premiér: Koncept suverénnej slovenskej zahraničnej politiky musí pokračovať

Je to jediný koncept, ktorý zabezpečí dôstojné postavenie SR v medzinárodnom spoločenstve a ktorý vie zagarantovať "prežitie" tak malej krajiny, ako je Slovensko.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) to uviedol po kontrolnom dni na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Je tiež podľa neho dôležité pokračovať v koncepte zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany. „Budeš mať podporu pri nadväzovaní kontaktov so všetkými štátmi sveta, ktoré o to prejavia záujem,“ povedal premiér šéfovi rezortu diplomacie Jurajovi Blanárovi (Smer-SD). Dodal, že SR si váži a rešpektuje členstvo v EÚ, NATO aj iných medzinárodných organizáciách. Zdôraznil tiež potrebu rešpektovať medzinárodné právo. Blanár potvrdil, že sú v tejto téme názorovo konzistentní.

Fico podotkol, že vo viacerých otázkach týkajúcich sa EÚ a NATO má vláda a opozícia diametrálne odlišné názory. Zopakoval, že odmieta akékoľvek úvahy o zrušení práva veta členských štátov EÚ. Poukázal aj na odlišné názory riešenia nelegálnej migrácie, pričom zopakoval, že SR odmieta nový migračný pakt EÚ. „Budem nabádať všetkých poslancov v koalícii, aby s ním nikdy nesúhlasili,“ povedal s tým, že Smer-SD jeho prijatie nepodporí. Nesúhlasí ani s členstvom Ukrajiny v NATO. „Hovoríme, že to nebudeme ratifikovať v parlamente. Slovensko potrebuje neutrálnu Ukrajinu, inak bude ohrozené,“ povedal s tým, že aj v tejto téme bude apelovať na poslancov, aby členstvo Ukrajiny v NATO nepodporili. Dodal, že jej členstvo v EÚ Slovensko plne podporuje.

Koncept suverénnej zahraničnej politiky by mali podľa premiéra rešpektovať aj veľvyslanci či diplomati, reprezentujúci Slovensko v zahraničí. Požiadal ministra, aby to pri personálnych rozhodnutiach a nomináciách vždy zdôrazňoval. Zároveň je podľa Fica dôležité vyberať kandidátov podľa ekonomickej úspešnosti. „Naším cieľom je posilniť aj ekonomickú dimenziu zahraničných vecí,“ vysvetlil.

Blanár priblížil, že rezort má záujem zadefinovať pôsobenie Slovenska v krajinách, kde možno získať investície alebo z ktorých ich možno priniesť. Potvrdil, že prebieha prehodnocovanie zastupiteľských úradov s dôrazom na ekonomickú diplomaciu. „Po veľkom odchode ekonomických diplomatov musíme hľadať nových, ktorí budú vo veľkých destináciách, kde máme záujem,“ ozrejmil s tým, že ide napríklad o Kubu, Latinskú Ameriku, Južnú Kóreu, Čínu, Azerbajdžan či Japonsko, ale aj indo-pacifický priestor. SR chce podľa jeho slov otvoriť nové zastupiteľské úrady v troch mestách.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Novou podpredsedníčkou Súdnej rady SR je Ayše Pružinec Eren

Novou podpredsedníčkou Súdnej rady SR je Ayše Pružinec Eren

DNES - 13:00Domáce

Novou podpredsedníčkou Súdnej rady SR sa stala Ayše Pružinec Eren. Na stredajšom zasadnutí ju zvolilo 11 z 12 prítomných členov.

SHMÚ: Na Slovensku začala od 9. júla séria dní s teplotami 35 stupňov a viac

SHMÚ: Na Slovensku začala od 9. júla séria dní s teplotami 35 stupňov a viac

DNES - 12:48Domáce

Na Slovensku začala od 9. júla séria dní, v ktorých maximálna denná teplota dosahovala 35 stupňov Celzia a viac.

Pri požiari rodinného domu zasahuje 16 hasičov

Pri požiari rodinného domu zasahuje 16 hasičov

DNES - 12:03Domáce

Požiar zasiahol rodinný dom i priľahlú dreváreň.

PS kritizuje plánovaný vznik pilotnej rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy

PS kritizuje plánovaný vznik pilotnej rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy

DNES - 11:47Domáce

Poslankyňa Národnej rady SR z opozičného Progresívneho Slovenska Ingrid Kosová kritizuje plánovaný vznik pilotnej rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy v okrese Kežmarok.

Vážna nehoda auta a motorky: Na aute sa odtrhlo koleso

Vážna nehoda auta a motorky: Na aute sa odtrhlo koleso

DNES - 11:09Domáce

Po zrážke auta s motocyklom odtrhlo na automobile koleso.