• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

  • 22:09 15.04.2024
  • Svet
Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.

Aerofóbia, alebo strach z lietania, je jednou z najbežnejšie sa vyskytujúcich fóbií, ktorá vzniká najmä kvôli pocitu nedostatku kontroly nad tým, čo sa deje v lietadle počas letu. Stroj, ktorý sa vznáša kilometre nad zemou, je pre mnohých nepríjemnou predstavou, ktorú ešte stupňujú desivé zvuky vychádzajúce z jeho útrob pri pristávaní.

Štatistiky síce zaraďujú lietanie k najbezpečnejším spôsobom prepravy ľudí, čo však neznamená, že strach z neho automaticky zmizne. Pre tých, ktorým zvuky pri lietaní, a najmä pristávaní naháňajú husiu kožu, však máme drobnú dávku upokojenia.

Strašidelné zvuky sú celkom prirodzené

Foto: Kichigin/Shutterstock.com

Írsky tvorca videí Riyadh Khalaf v jednom zo svojich výstupov na TikToku uvádza, že je presvedčený o tom, že zmierniť strach z lietania pomáha aj poznanie pôvodu zvukov počas letu. Pri tejto príležitosti zároveň objasnil niektoré z nich.

„Lietanie a s tým spojené zvuky by nemali byť také strašidelné. Poznanie a moc idú spolu ruka v ruke, takže nabudúce pri nastupovaní na palubu si pozrite toto a spomeňte si, že každý zvuk má dôležitú a fascinujúcu funkciu. Šťastný let!“

Hrmot

Počuť ho najmä pri pristávaní a môže pôsobiť strašidelne, no podľa Khalafa ide len o zvukový prejav aerodynamických bŕzd, ktoré spomaľujú lietadlo počas letu.

Alarm zo zvukového systému

Mnohí pri výstražnom znamení zo zvukového systému nad hlavami spozornejú a zostávajú v napätí. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že ide o signál poruchy, v skutočnosti toto znamenie zaznie vždy 10 minút pred pristátím, vďaka čomu posádka vie, že má upozorniť cestujúcich, aby sa pripútali.

Buchot z krídel

Akékoľvek zvuky vychádzajúce z oblasti krídel lietadla pri pristávaní súvisia so spomaľovaním lietadla. Buchot alebo hrmot môžu mať na svedomí aj vzduchové klapky, ktoré sa zaklapnú, aby zväčšili plochu krídla a zmiernili jeho dojazd.

Stupňujúce sa hučanie motorov

Pri pristávaní vás môže zmiasť hukot motorov, ktoré by mali spomaľovať, no naopak ich rev sa stupňuje. Intenzívnejšia práca motorov sa vyžaduje vždy, keď lietadlo prestáva samostatne klesať, a tak je nutné ho manuálne vychýliť.

Zvuky pri dolete

Keď sa lietadlo vznáša tesne nad pristávacou dráhou, pasažieri na palube môžu počuť zvuk ustávajúceho motora, dotyku kolies s dráhou a napokon bŕzd, ktoré zastavia lietadlo.


Zdroj: Info.sk, DP, tiktok.com/@riyadhkhalaf
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

VČERA - 18:35Zaujímavosti

Pažítku pozná každý a mnohí majú radi. Dokážete z nej však zužitkovať viac ako len zelené stonky, takže rozhodne nezabúdajte ani na kvety.

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

VČERA - 12:59Zaujímavosti

V sobotu sa v Bratislave koná charitatívne adopčné podujatie Nájdite sa...! so zvieratkom z útulku.