• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

EÚ, Kanada a Nemecko odsudzujú útok Iránu, Egypt a S. Arábia žiadajú zdržanlivosť

  • 9:18 14.04.2024
  • Brusel/Káhira/Rijád
EÚ, Kanada a Nemecko odsudzujú útok Iránu, Egypt a S. Arábia žiadajú zdržanlivosť

Predstavitelia Európskej únie, Kanady a Nemecka v nedeľu odsúdili útok Iránu na Izrael uskutočnený v noci na nedeľu. Egypt a Saudská Arábia vyjadrili znepokojenie a zúčastnené strany vyzvali na zachovanie zdržanlivosti, informuje agentúra AFP.

EÚ rázne odsudzuje neprijateľný útok Iránu voči Izraelu,“ napísal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Označil to za neslýchané stupňovanie napätia a vážnu hrozbu pre regionálnu bezpečnosť.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová útok odsúdila a vyzvala Irán a jeho spojencov, aby tieto útoky okamžite zastavili. „Všetci účastníci sa teraz musia zdržať ďalšieho stupňovania a pracovať na obnovení stability v regióne,“ uviedla.

Nemecko podľa ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej rázne odsudzuje útok, ktorý môže spôsobiť zmätok v celej oblasti Blízkeho východu. Takisto vyzvala Irán a jeho spojencov, aby s útokmi čím skôr prestali a vyjadrila solidaritu s Izraelom.

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo hlboké znepokojenie a žiadalo maximálnu zdržanlivosť. Egypt bude podľa vyjadrenia ministerstva v spojení so všetkými stranami konfliktu v úsilí o vyriešenie situácie. Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie tiež vyjadrilo znepokojenie a žiadalo strany konfliktu o zachovanie zdržanlivosti.

Kanadský premiér Justin Trudeau pre médiá uviedol, že Kanada útok Iránu odsudzuje a stojí po boku Izraela. Solidaritu a oddanosť Izraelu čeliacemu útokom vyjadrila aj kancelária kanadského prezidenta Javiera Mileia. Na útok reagovali aj Spojené štáty, Francúzsko, Čína a ďalšie krajiny.

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac než 300 bezpilotnými lietadlami a raketami, uviedla izraelská armáda. Izraelu a spojencom podarilo zostreliť až 99 percent z nich.

Teherán uviedol, že išlo o odvetu za Izraelu pripisovaný nálet na iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku aj iné „zločiny“ vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.