• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
20°Bratislava

Rodina zahynula kvôli chybe pri skladovaní zemiakov. Na toto si dajte pozor

  • 19:16 13.04.2024
  • Laiševo
Rodina zahynula kvôli chybe pri skladovaní zemiakov. Na toto si dajte pozor

Osudným im bol vstup do pivnice. Za všetko mohlo nesprávne skladovanie zemiakov.

Štyria členovia rodiny v Rusku zahynuli po tom, ako sa nadýchali výparov zo zhnitých zemiakov uložených v pivnici rodinného domu. Informuje o tom portál News 18, podľa ktorého z rodiny ruského právnika ostalo nažive len osemročné dievčatko Maria Čelyševa.

Toxických výparov sa nadýchal otec s matkou, ich syn a stará mama. Tí po jednom schádzali do pivnice, odkiaľ si chceli zobrať zemiaky na prípravu jedla. Zemiaky v nej mali uložené po celú zimu.

Výpary zo zemiakov zabili troch členov rodiny

Podľa News 18 bol 42-ročný otec rodiny uznávaný univerzitný učiteľ práva Michail Čelyšev. Práve on mal do pivnice vstúpiť ako prvý.

„Po vdýchnutí nebezpečných výparov odpadol a následkom toho zomrel,“ uviedla polícia. „Keď sa nevracal, zašla poňho do pivnice jeho 38-ročná manželka Anastasia, ktorá takisto podľahla vdýchnutiu jedovatých plynov.“

Neskôr sa po rodičov vybral aj ich syn, 18-ročný Georgy, ktorého postihol rovnaký osud. Matka Anastasie Iraida v domnienke, že sa deje niečo podozrivé, privolala na pomoc susedov, no takisto sama podľahla toxickým výparom z pivnice.

K desivej udalosti došlo v meste Laiševo v Tatársku. „Všetci podľahli následkom otravy plynom, ktorý sa nahromadil v pivnici z hnijúcich zemiakov,“ uviedol vyšetrovateľ.

Ako správne skladovať zemiaky

Prítomnosť nebezpečnej látky solanín v zemiakoch predznamenáva aj zelené sfarbenie a toxický zápach; Foto: LamDong Agriscapse/Shutterstock.com

Zemiaky obsahujú toxín solanín, ktorý sa v nich hromadí a uvoľňuje sa z nich pri kontakte so svetlom, preto je potrebné skladovať ich v úplnej tme. Premnoženie nebezpečného solanínu v zemiakoch signalizuje ich zelená farba.

V prípade, že dôjde ku konzumácii väčšieho množstva solanínu v zemiakoch, dochádza k otrave, ktorá sa prejavuje vracaním, hnačkou, bolesťou hlavy, či dokonca paralýzou centrálnej nervovej sústavy, kómou a v závažných prípadoch smrťou.

Hnijúce zemiaky vylučujú solanín do prostredia aj vo forme výparov, čo sa stalo takisto v prípade rodinnej tragédie v Rusku.

V prípade, že si doma nájdete alebo prinesiete z obchodu zelené zemiaky, najlepšie urobíte, keď ich vyhodíte. Tepelná úprava síce odstráni časť solanínu, no jeho prítomnosť stále môže dôjsť k otrave, ktorej intenzita závisí aj od telesných dispozícií konzumenta a množstva skonzumovaného jedu.

Zdroj: Info.sk, DP, news18.com, canr.msu.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

Kvety pažítky nevyhadzujte, takto ich využijete v kuchyni

VČERA - 18:35Zaujímavosti

Pažítku pozná každý a mnohí majú radi. Dokážete z nej však zužitkovať viac ako len zelené stonky, takže rozhodne nezabúdajte ani na kvety.

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

Zvieratá z útulkov si v sobotu v Bratislave hľadajú nových majiteľov

VČERA - 12:59Zaujímavosti

V sobotu sa v Bratislave koná charitatívne adopčné podujatie Nájdite sa...! so zvieratkom z útulku.