Putin tvrdí, že Rusko nemôže byť cieľom útokov islamských fundamentalistov
- 15:33 04.04.2024
- Moskva

Rusko nemôže byť cieľom islamských fundamentalistov, pretože je príkladom medzináboženskej harmónie a jednoty.
Uviedol to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin takmer dva týždne po útoku v koncertnej hale na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal najmenej 144 obetí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
„Máme všetky dôvody domnievať sa, že hlavným cieľom tých, ktorí nariadili krvavý, strašný teroristický čin v Moskve, bolo poškodiť našu jednotu,“ povedal Putin v televíznom prejave. Žiadne iné ciele podľa neho „nie sú viditeľné a neexistujú“.
„Sme krajinou, ktorá je jedinečným príkladom medzináboženskej harmónie a jednoty i medzietnickej jednoty,“ dodal ruský prezident.
K útoku v koncertnej hale Crocus City Hall na predmestí Moskvy sa prihlásila odnož džihádistickej siete Islamský štát (IS). Rusko opakovane a bez akýchkoľvek dôkazov tvrdilo, že daný útok zosnovala Ukrajina. Kyjev obvinenie poprel.
Spojené štáty, ktoré Rusko vopred varovali pred možným teroristickým útokom, obvinenia Moskvy označili za nezmyselné.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.

Kremeľ odmietol „neobjektívne závery“ ICAO a zodpovednosť za nehodu letu MH17
Kremeľ v utorok odmietol „neobjektívne závery“ Medzinárodnej organizácie civilného letectva, podľa ktorých je Rusko zodpovedné za zrútenie lietadla malajzijských aerolínii nad východom Ukrajiny v júli 2014.

Pápež Lev XIV. chce posilniť dialóg so židovskými komunitami
Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

Depardieu je vinný, potvrdil súd
Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným z napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021. Uložil mu 18-mesačný podmienečný trest.