• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Po streľbe na škole zadržala polícia podozrivého 12-ročného žiaka

  • 5:57 03.04.2024
  • Kodaň
Po streľbe na škole zadržala polícia podozrivého 12-ročného žiaka

V súvislosti so streľbou na základnej škole, pri ktorej v utorok v juhofínskom meste Vantaa zomrelo 12-ročné dieťa a jeho ďalší dvaja rovesníci utrpeli ťažké zranenia, zadržala tamojšia polícia ďalšieho žiaka v rovnakom veku.

K zadržaniu žiaka, ktorý mal pri sebe strelnú zbraň, došlo vo vzdialenosti len približne kilometer od školy.

V súvislosti so streľbou na základnej škole zalarmovali políciu v meste Vantaa približne o deviatej hodine ráno. Krátko po tom na miesto dorazili policajné zložky, ktoré školu i jej okolie uzavreli. V prípade všetkých detí, ktorých sa incident týka, ide o žiakov šiesteho ročníka, potvrdila polícia.

Prípad sa podľa nej vyšetruje ako vražda a pokus o vraždu a podozrivý sa mal k činu priznať už počas počiatočných fáz výsluchu. Policajné zdroje spresnili, že zbraň patrila jednému z blízkych príbuzných podozrivého strelca.

Toto sa nikdy nemalo stať,“ uviedol miestny policajný šéf Seppo Kolehmainen s tým, že spoločnosť sa už mala poučiť z predchádzajúcich prípadov streľby na školách. Za „hlboko šokujúci“ označil incident na platforme X aj fínsky premiér Petteri Orpo. „V myšlienkach som s obeťami, ich rodinami a ďalšími žiakmi i členmi personálu školy,“ dodal.

Verejnosť bola vyzvaná, aby sa k areálu školy nepribližovala, kým pokračuje policajné vyšetrovanie, píše DPA.

Dotknutú základnú školu navštevuje približne 800 žiakov. Vantaa je štvrtým najväčším mestom fínska a má viac než 200.000 obyvateľov.

Fínske ministerstvo vnútra uvádza, že v krajine je viac než 1,5 milióna licencovaných strelných zbraní a zhruba 430.000 oprávnených vlastníkov. Lov zveri i vlastníctvo zbraní má v tejto krajine dlhodobú tradíciu.

Po streľbách na fínskych školách v rokoch 2007 a 2008, ktoré si vyžiadali dovedna 20 obetí na životoch, krajina sprísnila svoje zákony týkajúce sa zbraní, zvýšila minimálny vek na jej vlastníctvo a udelila polícii širšie právomoci na preverovanie osôb uchádzajúcich sa o oprávnenie na držbu zbrane.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.