• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Po streľbe na škole zadržala polícia podozrivého 12-ročného žiaka

  • 5:57 03.04.2024
  • Kodaň
Po streľbe na škole zadržala polícia podozrivého 12-ročného žiaka

V súvislosti so streľbou na základnej škole, pri ktorej v utorok v juhofínskom meste Vantaa zomrelo 12-ročné dieťa a jeho ďalší dvaja rovesníci utrpeli ťažké zranenia, zadržala tamojšia polícia ďalšieho žiaka v rovnakom veku.

K zadržaniu žiaka, ktorý mal pri sebe strelnú zbraň, došlo vo vzdialenosti len približne kilometer od školy.

V súvislosti so streľbou na základnej škole zalarmovali políciu v meste Vantaa približne o deviatej hodine ráno. Krátko po tom na miesto dorazili policajné zložky, ktoré školu i jej okolie uzavreli. V prípade všetkých detí, ktorých sa incident týka, ide o žiakov šiesteho ročníka, potvrdila polícia.

Prípad sa podľa nej vyšetruje ako vražda a pokus o vraždu a podozrivý sa mal k činu priznať už počas počiatočných fáz výsluchu. Policajné zdroje spresnili, že zbraň patrila jednému z blízkych príbuzných podozrivého strelca.

Toto sa nikdy nemalo stať,“ uviedol miestny policajný šéf Seppo Kolehmainen s tým, že spoločnosť sa už mala poučiť z predchádzajúcich prípadov streľby na školách. Za „hlboko šokujúci“ označil incident na platforme X aj fínsky premiér Petteri Orpo. „V myšlienkach som s obeťami, ich rodinami a ďalšími žiakmi i členmi personálu školy,“ dodal.

Verejnosť bola vyzvaná, aby sa k areálu školy nepribližovala, kým pokračuje policajné vyšetrovanie, píše DPA.

Dotknutú základnú školu navštevuje približne 800 žiakov. Vantaa je štvrtým najväčším mestom fínska a má viac než 200.000 obyvateľov.

Fínske ministerstvo vnútra uvádza, že v krajine je viac než 1,5 milióna licencovaných strelných zbraní a zhruba 430.000 oprávnených vlastníkov. Lov zveri i vlastníctvo zbraní má v tejto krajine dlhodobú tradíciu.

Po streľbách na fínskych školách v rokoch 2007 a 2008, ktoré si vyžiadali dovedna 20 obetí na životoch, krajina sprísnila svoje zákony týkajúce sa zbraní, zvýšila minimálny vek na jej vlastníctvo a udelila polícii širšie právomoci na preverovanie osôb uchádzajúcich sa o oprávnenie na držbu zbrane.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin varuje pred ďalšou eskalácia na Blízkom východe: Hrozia katastrofálne následky

Putin varuje pred ďalšou eskalácia na Blízkom východe: Hrozia katastrofálne následky

DNES - 16:36Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovoril so svojím iránskym náprotivkom Ebráhímom Raísím, ktorému povedal, že ďalšia eskalácia napätia na Blízkom východe môže mať katastrofálne následky.

Irán varoval Izrael aj pred

Irán varoval Izrael aj pred "najmenšou" odvetou za nedávny útok

DNES - 16:12Zahraničné

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne "čo i len najmenší krok" ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň "bolestivá".

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

DNES - 15:29Zahraničné

Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín.

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

DNES - 15:27Zahraničné

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy.

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.