• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

WCK po zabití siedmich svojich pracovníkov pozastavuje činnosť v Pásme Gazy

  • 8:25 02.04.2024
  • Washington
WCK po zabití siedmich svojich pracovníkov pozastavuje činnosť v Pásme Gazy

Nezisková organizácia World Central Kitchen (WCK) pozastavuje svoju činnosť v Pásme Gazy po tom, ako pri pondelkovom izraelskom útoku v tejto enkláve prišlo o život najmenej sedem jej pracovníkov. Biely dom vyjadril zármutok a žiada vyšetrovanie, informuje agentúra AFP.

Zakladateľ organizácie doručujúcej potraviny WCK José Andrés v utorok skoro ráno na sociálnej sieti X oznámil, že pri leteckom útoku izraelských ozbrojených síl (IDF) prišlo o život viacero pracovníkov WCK. Táto organizácia neskôr potvrdila úmrtie siedmich svojich pracovníkov a dodala, že išlo o osoby z Austrálie, Poľska, Spojeného kráľovstva, jedného pracovníka s dvojakým občianstvom Kanady a USA a Palestínčana.

Tieto osoby podľa WCK cestovali do zóny mimo konfliktu v dvoch obrnených vozidlách s logom organizácie a v jednom vozidle bez obrnenia. Tento konvoj bol zasiahnutý izraelským útokom aj napriek koordinácii činnosti WCK s IDF, dodáva organizácia.

Biely dom v spojitosti s úmrtím pracovníkov WCK vyjadril zármutok. „Sme zdrvení a hlboko znepokojení týmto útokom,“ uviedla hovorkyňa Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová na sociálnej sieti X. Dodala, že humanitárni pracovníci musia byť chránení, pretože zabezpečujú dodanie pomoci, ktorá je potrebná. „Vyzývame Izrael, aby urýchlene vyšetril, čo sa stalo,“ uviedla.

Izraelská armáda v reakcii na správu o incidente prisľúbila, že ho dôkladne prešetrí a zistí jeho okolnosti. Dodala, že s WCK „úzko spolupracuje“ na dodaní potrebnej pomoci Palestínčanom.

WCK sa podieľa na doručovaní potravinovej pomoci do palestínskeho Pásma Gazy na lodiach z Cypru a na výstavbe dočasného móla pri pobreží mesta Gaza, kde je možné takýto náklad vyložiť.

Pásmo Gazy je v súčasnosti vystavené takmer úplnej blokáde a mimovládne organizácie a OSN obviňujú Izrael, že bráni dodávkam humanitárnej pomoci potrebnej pre 2,4 milióna obyvateľov. Tí sú sústredení prevažne v meste Rafah a jeho okolí v južnom cípe enklávy. Izrael obhajuje svoje konanie, ktorého hlavným cieľom je eliminácia radikálneho palestínskeho hnutia Hamas ako hlavného vykonávateľa teroristického útoku zo 7. októbra.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Irán varoval Izrael aj pred

Irán varoval Izrael aj pred "najmenšou" odvetou za nedávny útok

DNES - 16:12Zahraničné

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne "čo i len najmenší krok" ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň "bolestivá".

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

DNES - 15:29Zahraničné

Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín.

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

DNES - 15:27Zahraničné

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy.

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

DNES - 14:10Zahraničné

Rusko dokázalo zničiť dôležitú elektráreň dodávajúcu elektrickú energiu do Kyjeva, pretože sa Ukrajine minuli obranné rakety. Vyhlásil to v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.