• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Pri nálete Izraela v Gaze zahynuli humanitárni pracovníci World Central Kitchen

  • 6:40 02.04.2024
  • Washington
Pri nálete Izraela v Gaze zahynuli humanitárni pracovníci World Central Kitchen

Viacero ľudí pracujúcich pre neziskovú charitatívnu organizáciu World Central Kitchen (WCK) so sídlom v USA zahynulo v pondelok pri izraelskom útoku v Pásme Gazy. Oznámil to José Andrés, zakladateľ tejto organizácie, ktorá sa venuje poskytovaniu potravinovej pomoci v problematických oblastiach. T

Andrés na platforme X napísal, že WCK prišla pri pondelkovom nálete izraelských obranných síl (IDF) v Gaze o niekoľko svojich „sestier a bratov“. Dodal, že smúti spoločne s ich príbuznými, priateľmi a celou WCK.

Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré ovláda militantné hnutie Hamas, predtým informovalo, že telá štyroch zahraničných humanitárnych pracovníkov a ich palestínskeho vodiča boli privezené do nemocnice v meste Dajr al-Balah po tom, ako ich vozidlo zasiahol izraelský nálet.

Hamas informoval, že zabití zahraniční pracovníci mali „britskú, austrálsku a poľskú“ národnosť. Štátna príslušnosť štvrtej obete nie je známa, zatiaľ čo piatou obeťou zmieneného náletu bol palestínsky vodič a tlmočník tejto skupiny.

Izraelská armáda v reakcii na správu prisľúbila, že incident dôkladne prešetrí, aby zistila jeho okolnosti. Dodala, že s WCK „úzko spolupracuje“na úsilí o dodanie potrebnej pomoci Palestínčanom.

WCK sa podieľa na doručovaní potravinovej pomoci do Gazy na lodiach z Cypru, ako aj na výstavbe dočasného móla pri pobreží mesta Gaza, kde je možné takýto náklad vyložiť.

Pásmo Gazy je momentálne vystavené takmer úplnej blokáde a mimovládne organizácie a OSN obviňujú Izrael, že bráni dodávkam humanitárnej pomoci potrebnej pre 2,4 milióna obyvateľov, ktorí sa väčšinou sústreďujú v meste Rafah a jeho okolí na južnom cípe enklávy. Izrael obhajuje svoje konanie, ktorého hlavným cieľom je eliminácia radikálneho palestínskeho hnutia Hamas ako hlavného vykonávateľa teroristického útoku zo 7. októbra.

Izrael nalieha na OSN, aby zaistila a poslala Palestínčanom viac humanitárnej pomoci, zároveň však odmieta správy OSN a mimovládnych organizácií, že zdĺhavé inšpekcie izraelských úradov blokujú prepravu potravín a iných nevyhnutných komodít na pomoc palestínskym civilistom. OSN taktiež dlhodobo varuje, že severná časť Gazy je na pokraji hladomoru.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.