• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.4.2024Meniny má Justína
25°Bratislava

V Prahe rozdali ocenenia Anděl 2023, do popredia sa dostávajú mladí interpreti

  • 6:07 31.03.2024
  • Praha/Bratislava
V Prahe rozdali ocenenia Anděl 2023, do popredia sa dostávajú mladí interpreti

Akadémia populárnej hudby udelila osem hlavných a šesť žánrových cien. Na pódiu sa pri dekorovaní ocenených striedali skúsenejší aj mladí umelci.

Česká metropola si užívala v sobotu večer sviatok hudby, keď hala O2 Universum bola miestom galavečera 33. ročníka odovzdávania výročných cien Českej hudobnej akadémie Anděl Coca-Cola 2023.

David Koller, známy zo skupiny Lucie aj zo sólovej dráhy, získal ocenenie ako sólový interpret. Na hudobnej scéne je od roku 1980, jeho sólovú dráhu dokumentuje desať albumov vrátane najnovšieho a oceneného „LP XXIII“. Sólovou interpretkou je mladá speváčka a skladateľka arménskeho pôvodu Pam Rabbit. Vyštudovala na Konzervatóriu Jaroslava Ježka, v januári 2019 vydala EP s názvom „Mom, I'm Lost“. V októbri 2023 pridala album „I Love the Internet“, ktorý bol ocenený.

Skupinou roka je zoskupenie hudobníkov J.A.R. Na scéne je od roku 1989, účinkuje v ňom desať interpretov, vydali dosiaľ deväť albumov, najnovším je „Jezus Kristus Neexistus?“ z júna minulého roka. Ocenenie album roka získala skupina November 2nd za rovnomenný album, ktorý vydali vlani v novembri. Kapela s ním prišla po dvanástich rokoch.

Speváčka Anna K. vydala v novembri album „Údolí včel“. Ponúkla na ňom deväť piesní vrátane rovnomennej titulnej, za ktorú dostala ocenenie. Umeleckú dráhu začínala v divadle Semafor. Prvý album s názvom „Já nezapomínám“ vydala v roku 1993. Dvojica mladých interpretov - Calin, rodák z Moldavska, a Viktor Sheen, raper pochádzajúci z Kazachstanu, vydala vo februári album „Roadtrip“, ocenený ako spoločný projekt.

Objavom roka je mladá speváčka, skladateľka a textárka Tereza Balonová. Prvé úspechy získala na festivale Porta. V marci 2022 vydala album „Půlnoc“, v septembri 2023 pridala druhý album „Lampiony“. Ocenenie za videoklip si prevzal Ondřej Holý alias DNÉ za snímku „Traps in My Feed (feat. FVLCRVM)“, réžia Luboš Vacke. Skupina Hex získala prvenstvo v kategórii slovenský album za platňu „Kde je tu láska?“. Svoj desiaty štúdiový album vydala skupina v apríli 2023.

Do Siene slávy uviedli speváka, herca, tanečníka a hudobníka Jiřího Korna. Umeleckú dráhu začínal vo formácii Mickey, hral v skupinách Rebels, Shut Up, tri roky pôsobil v Olympicu. Sólovú dráhu začal hitom „Yvetta“. V roku 2002 založil vokálne kvarteto 4TET.

Aj v žánrových oceneniach prevládali mladí interpreti. Speváčka, skladateľka a klaviristka Anna Vaverková získala cenu v kategórii alternatíva a elektronika za album „Pozdravy z polepšovny“, kategóriu folk vyhrala pesničkárka Marie Puttnerová s albumom „Laila tov“, ktorý jej produkoval Eddie Stevens, partner speváčky Jany Kirschner. Trojica David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák s albumom „Gilgul“ má ocenenie za jazz, komorný vokálny súbor Martinů Voices dostal cenu v klasickej hudbe za nahrávku „Britten“. S nahrávkou „O tatínkovi, který usnul“ uspel v žánri rap Jakub Rafael vystupujúci pod menom Mc Gey. V oblasti rocku si cenu odniesol album „Spiritual Exodus“ skupiny Exorcizphobia.

Prvú pesničku sme urobili na jar 2020, bol to hlboký covid, nesmeli sme sa stýkať. Stretli sme sa u mňa v Mikulove, kde sme to natočili a urobili sme aj videoklip. Zábavné je, že som nechcel robiť žiaden album. Povedal som si, že urobím pesničky, tak ako sa to robilo predtým. Dnes to tie mladé kapely robia rovnako. Keď ich ale bolo šesť, tak som hovoril, že mám ešte nejaké veci, tak prečo neurobiť album,“ povedal pre TASR o vzniku albumu „LP XXIII“ David Koller.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

6:37 12.04.2024Kultúra

Od narodenia Karla Kryla, pesničkára a básnika, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov protestsongu v bývalom Československu, uplynie dnes 80 rokov.

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

6:14 09.04.2024Kultúra

Sám si stále hovorí, že je pesničkár. Dnes patrí medzi popredné osobnosti československej a slovenskej hudobnej scény. Prešovský rodák Peter Nagy oslávi 65. narodeniny.

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

7:53 07.04.2024Kultúra

Slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má na svojom konte takmer štyri desiatky úspešných románov.

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

19:25 04.04.2024Kultúra

Americká rocková kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku, kompletnú zbierku skladieb a duševné vlastníctvo švédskej spoločnosti Pophouse Entertainment.