Vláda navrhla ústavný zákon, ktorý by umožňoval odstrel medveďov

Vláda na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Galante schválila návrh ústavného zákona, ktorý má riešiť situáciu so zvýšeným výskytom medveďov v intravilánoch a bezpečnostné riziká s tým súvisiace. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) o tom informoval po rokovaní kabinetu.
„Týmto zákonom sa stanovujú podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu. Tie podmienky sú postavené tak, že v nejakom rozumnom čase budeme vedieť tento problém vyriešiť,“ dodal Fico.
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) spresnil, že zákon umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500 m bezpečnostnú zónu. „Pokiaľ sa do tejto zóny dostane medveď, je jasné, že výrazne stratil plachosť a zvyšuje sa riziko stretu s človekom. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania,“ vysvetlil Taraba. „Odstrel budú môcť vykonať nielen členovia zásahového tímu, ale aj poľovníci, policajti, v národných parkoch aj ich správcovia,“ informoval.
Zdôraznil, že návrh je „absolútne právne čistý“. Načasovanie návrhu vysvetlil tým, že prichádza čas prebúdzania sa medveďov zo zimného spánku a ich vyššej koncentrácie v okolí sídiel. „Ústavným zákonom to dávame preto, aby to mimovládky nemohli zastaviť na ústavnom súde,“ uviedol Taraba.
Šéf envirorezortu sa chce stretnúť s predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) a hovoriť o prípadnom mimoriadnom rokovaní parlamentu o návrhu.
Návrh ústavného zákona o ochrane pred útokmi chráneného živočícha má podľa predkladacej správy najmä vytvoriť jednotný právny rámec, ktorým sa ustanovia osobitné výnimky, keď je potrebné, aby ochrana medveďa hnedého ustúpila vyššiemu celospoločenskému záujmu, a to ochrane života a zdravia človeka. Reaguje primárne na opakujúce sa situácie, keď bol výskyt medveďa hnedého zaznamenaný v husto osídlených oblastiach či katastrálnych územiach obcí. Predkladatelia navrhujú, aby bol účinný dňom vyhlásenia.
Progresívne Slovensko (PS) podotklo, že návrh je v rozpore so slovenskou aj s európskou legislatívou. Považuje ho za účelový a za krok do predvolebnej kampane Pellegriniho. Kritizuje aj postoj vlády a ministerstva v otázke medveďov. „Je to nesystémové a v rozpore s legislatívou. Za navrhovaný zákon jednoznačne v tejto podobe nebudeme hlasovať,“ uviedla poslankyňa parlamentu Tamara Stohlová (PS). Podotkla, že manažment medveďa hnedého musí byť postavený na systémových opatreniach, ktoré má ministerstvo k dispozícii. PS zároveň vyzvalo Tarabu, aby sprístupnil informácie k odstrelu medveďa v Liptovskom Mikuláši. „Ak nepreukáže, že išlo o objektívne problémového medveďa a postupoval v zmysle zákona, musíme konštatovať, že zákony obchádza,“ podotkla Stohlová.
Návrh zákona kritizuje aj iniciatíva My sme les. Podotkla, že zákon vylúči verejnosť z účasti na konaniach k výstavbe priehrad či vodných elektrární v ich okolí. Návrh navyše považuje za fiktívne gesto a marketingový ťah v rámci prezidentských volieb.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.

KDH upozorňuje, že Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu.