• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.4.2024Meniny má Jarmila
13°Bratislava

Nútená práca generuje zisky vo výške 236 miliárd USD ročne, situácia sa zhoršila

  • 15:14 19.03.2024
  • Ženeva
Nútená práca generuje zisky vo výške 236 miliárd USD ročne, situácia sa zhoršila

Nelegálne zisky z nútenej práce na celom svete sa vyšplhali na 236 miliárd USD (216,67 miliardy eur) ročne.

Oznámila to v utorok Medzinárodná organizácia práce (ILO), podľa ktorej tri štvrtiny z týchto tržieb má na svedomí sexuálne vykorisťovanie. Pripomenula, že nelegálna práca tiež umožňuje vyhýbať sa daniam. TASR o tom informuje na základe správ AP a DPA.

ILO uviedla, že údaje za rok 2021, posledný rok, na ktorý sa vzťahuje táto medzinárodná štúdia, ukázali nárast nelegálnych ziskov z nútenej práce o 64 miliárd USD alebo 37 %. Je to dôsledok vykorisťovania väčšieho počtu ľudí a väčšieho množstva peňazí získaných z každej obete.

Suma 236 miliárd USD predstavuje zárobky „skutočne ukradnuté z vreciek ľudí, ktorí sú nútení pracovať, ako aj peniaze získané z remitencií migrantov a stratené daňové príjmy pre vlády“, tvrdí ILO.

Nútená práca môže podporiť korupciu, posilniť zločinecké siete a podnietiť ďalšie vykorisťovanie, upozornila organizácia. Generálny riaditeľ ILO Gilbert Houngbo vyzýva preto na medzinárodnú spoluprácu v rámci boja proti takýmto praktikám.

Ľudia sú pri nútenej práci vystavení viacerým formám nátlaku, pričom medzi najbežnejšie patrí zámerné a systematické zadržiavanie miezd. Nútená práca udržiava cykly chudoby a vykorisťovania a zasahuje do ľudskej dôstojnosti. „Teraz vieme, že situácia sa len zhoršila,“ dodal Houngbo.

ILO definuje nútenú prácu ako „prácu alebo službu, ktorá sa vyžaduje od akejkoľvek osoby pod hrozbou akéhokoľvek trestu a na ktorú sa uvedená osoba dobrovoľne neponúkla“.

Odhaduje, že v ktorýkoľvek deň v roku 2021 bolo na nútenej práci 27,6 milióna ľudí, čo je o 10 % viac ako pred piatimi rokmi. Viac ako polovica z nich, čiže 15,1 milióna, žila v ázijsko-pacifickom regióne, nasledovala Európa a Stredná Ázia so 4,1 milióna. Štúdia ďalej odhalila, že 6,3 milióna z nich bolo nútených k prostitúcii. Takmer štyri z piatich obetí boli dievčatá alebo ženy. Deti tvorili viac ako štvrtinu z celkového počtu prípadov.

Sexuálne vykorisťovanie vygenerovalo pritom zisk takmer 173 miliárd USD, takmer tri štvrtiny celosvetových príjmov z nútenej práce, čo je znakom vyšších marží pri predaji sexu.

Nútená práca v priemysle zaostala s príjmami 35 miliárd USD, nasledovali služby s takmer 21 miliardami USD, poľnohospodárstvo s 5 miliardami USD a domáca práca s 2,6 miliardami USD, uviedla agentúra so sídlom v Ženeve.

(1 EUR = 1,0892 USD)

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecká tajná služba varuje domáce firmy pred rizikami z Číny

Nemecká tajná služba varuje domáce firmy pred rizikami z Číny

VČERA - 16:08Ekonomické

Nemecká spravodajská služba varovala domáce firmy, aby boli opatrné pri rokovaniach s autoritárskymi zahraničnými vládami, ako je Čína.

Česi opäť kupujú byty, v Prahe sa ich v 1. kvartáli predalo najviac za tri roky

Česi opäť kupujú byty, v Prahe sa ich v 1. kvartáli predalo najviac za tri roky

VČERA - 13:05Ekonomické

Česi opäť dostali chuť na nákupy nehnuteľností. V Prahe, ktorá je najväčším realitným trhom, predali developeri v 1. kvartáli 1600 nových bytov, čo je najväčší počet za posledné tri roky.

Podnikatelia vidia v eure výhody, analytici sú opatrnejší

Podnikatelia vidia v eure výhody, analytici sú opatrnejší

VČERA - 11:08Ekonomické

Vstup Slovenska do EÚ pred 20 rokmi priniesol po čase aj prijatie spoločnej meny.

S&P potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom

S&P potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom

VČERA - 6:27Ekonomické

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's potvrdila v piatok rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

EÚ sprísnila pravidlá pre čínskeho maloobchodného predajcu módy Shein

EÚ sprísnila pravidlá pre čínskeho maloobchodného predajcu módy Shein

21:17 26.04.2024Ekonomické

Európska únia formálne pridala čínskeho online predajcu Shein na svoj zoznam digitálnych spoločností, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby podliehali prísnejším bezpečnostným pravidlám.