Blinken: USA vyčlenia 133 miliónov dolárov na podporu Haiti
- 5:49 12.03.2024
- Kingston

Americký minister zahraničncýh vecí Antony Blinken v pondelok prisľúbil 133 miliónov dolárov na podporu krízou zmietaného ostrova Haiti.
Na mimoriadnom stretnutí Karibského spoločenstva (CARICOM) na Jamajke šéf americkej diplomacie vyhlásil, že USA vyčlenia 100 miliónov dolárov pre pripravovanú medzinárodnú misiu na podporu bezpečnosti na Haiti a okamžitú humanitárnu pomoc vo výške 33 miliónov dolárov. Celková suma, ktorú USA za posledné roky prisľúbili pre tento karibský ostrov, tak dosiahne 333 miliónov dolárov.
Lídri sa na schôdzke CARICOM-u, na ktorej sa zúčastnili aj zástupcovia Francúzska, Kanady a OSN, zhodli na tom, že Haiti je na pokraji katastrofy a ocitlo sa v kritickom bode.
Kanada už predtým ponúkla pomoc vo výške viac ako 91 miliónov dolárov pre Haiti. Ostatné krajiny vrátane Beninu, Francúzska, Nemecka, Španielska a Jamajky prisľúbili finančnú alebo logistickú podporu.
Násilnosti na Haiti vyeskalovali na prelome februára a marca, keď tamojšie ozbrojené gangy začali ofenzívu s cieľom zosadiť vládu, pričom zaútočili na policajné stanice, väznice a nemocnice a obliehali strategické miesta vrátane prístavu a letiska.
Povstanie gangov sa zintenzívnilo minulý piatok, keď sa desiatky zločincov zišli na Champ de Mars v centrálnej časti metropoly Port-au-Prince, kde sídlia vládne ministerstvá, veľvyslanectvá, konzuláty, banky a hotely, ako aj najvyšší súd a nachádza sa tam i oficiálne sídlo prezidenta.
Bezpečnostná situácia na Haiti sa postupne zhoršovala, odkedy sa premiérom a úradujúcim prezidentom po atentáte na Jovénela Moïsea v roku 2021 stal Ariel Henry.
Odvtedy gangy, ktoré zarábajú na únosoch, pašovaní drog a vydieraní, ovládli viac ako 80 percent Port-au-Prince. Gangy požadujú Henryho demisiu.
Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že Henryho odchodom sa situácia upokojí; bývalý osobitný vyslanec USA na Haiti Daniel Foote však upozorňuje, že bezpečnostná situácia sa vyhrotila už natoľko, že jediným spôsobom, ako obnoviť poriadok, je teraz veľký medzinárodný zásah.
Podľa odhadov OSN je na Haiti vnútorne vysídlených vyše 360.000 ľudí, pričom polovica z nich sú deti.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.