• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
16°Bratislava

Poetka, esejistka a autorka kníh pre deti Dana Podracká slávi 70. narodeniny

  • 6:13 09.03.2024
  • Banská Štiavnica/Bratislava
Poetka, esejistka a autorka kníh pre deti Dana Podracká slávi 70. narodeniny

Patrí medzi najvýraznejšie poetky súčasnosti. Dnes má Dana Podracká, poetka, esejistka a autorka kníh pre deti, 70 rokov.

Dana Podracká sa narodila 9. marca 1954 v Banskej Štiavnici, kde chodila do základnej školy a absolvovala gymnázium. V Bratislave vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK). Po skončení štúdia pracovala ako vedecká pracovníčka v Psychologickom ústave FiF UK, od roku 1988 bola redaktorkou Literárneho týždenníka a v rokoch 1999 – 2002 zastávala v Literárnom týždenníku post zástupkyne šéfredaktora. V súčasnosti pôsobí v Slovenskom literárnom centre.

V roku 2002 sa stala poslankyňou parlamentu za Hnutie za demokratické Slovensko, mandát si uplatňovala do roku 2006.

Podracká sa vo svojich dielach vracia k zážitkom z detstva, skúsenostiam z obdobia dospievania, uvažuje o zmysle života, o užitočnosti človeka a o základných existenčných otázkach života. Detstvo, láska a domov pre ňu znamenajú bezpečnú istotu, ktorá sa viac nemení.

V neskoršej tvorbe tiež odhaľuje dušu súčasnej ženy, jej citový život, plný nehy a lásky, ale i vášne a túžby a jej postavenie v spoločnosti. Dotýka sa rozličných tabuizovaných tém a skrytých dispozícií života. Vo svojej esejistickej tvorbe sa neprestajne pokúša racionálne fixovať najintímnejšie polohy ženskosti.

Knižne debutovala zbierkou básní Mesačná milenka (1981). V druhej básnickej zbierke Zimní hostia (1984) umocnila svoj etický ideál, ktorý hľadá predovšetkým v takých preverených istotách, ako je detstvo, domov a láska.

Nasledujúca kniha Sovia hora (1987) je súborom autorských rozprávok, inšpirovaných ľudovou slovesnosťou rôznych národov, v ktorých sú hlavnými hrdinami ženské a dievčenské postavy hľadajúce ideál šťastia, krásy a lásky. V básnických zbierkach Rubikon (1988) a Grizly v spiacom dome (1991) odhalila zákutia duše súčasnej ženy.

V knihe poviedok zo súčasnosti pre dospievajúcu mládež Pančuškový telefón (1989) zobrazila svet súčasných detí v ich najprirodzenejšom prostredí, teda v rodine, v škole a vo chvíľach voľného času. Dotkla sa aj citových problémov detí na prahu dospelosti, ktoré prinášajú prvé lásky. Súborom kratších poviedok zo života súčasných detí je kniha Nezabudni na vílu (1991).

Z posledných zbierok básní možno spomenúť napríklad Posuvné dvere (2022) či Byť paňou svojho Muzotu (2023).

Dana Podracká získala za svoju tvorbu viaceré uznania a ocenenia. Medzi nimi napríklad Cenu Ivana Krasku (1981), Cenu Mladých liet (1991), Cenu vydavateľstva Slovenský spisovateľ (1996), Cenu Všeobecnej úverovej banky za najpredávanejšiu knihu roka (1998) či Cenu Witolda Hulewicza (2004).

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

VČERA - 6:37Kultúra

Od narodenia Karla Kryla, pesničkára a básnika, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov protestsongu v bývalom Československu, uplynie dnes 80 rokov.

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

6:14 09.04.2024Kultúra

Sám si stále hovorí, že je pesničkár. Dnes patrí medzi popredné osobnosti československej a slovenskej hudobnej scény. Prešovský rodák Peter Nagy oslávi 65. narodeniny.

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

7:53 07.04.2024Kultúra

Slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má na svojom konte takmer štyri desiatky úspešných románov.

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

19:25 04.04.2024Kultúra

Americká rocková kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku, kompletnú zbierku skladieb a duševné vlastníctvo švédskej spoločnosti Pophouse Entertainment.

V Prahe rozdali ocenenia Anděl 2023, do popredia sa dostávajú mladí interpreti

V Prahe rozdali ocenenia Anděl 2023, do popredia sa dostávajú mladí interpreti

6:07 31.03.2024Kultúra

Akadémia populárnej hudby udelila osem hlavných a šesť žánrových cien. Na pódiu sa pri dekorovaní ocenených striedali skúsenejší aj mladí umelci.