• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
11°Bratislava

PS sa pre zmeny štatútu a vedenia SIS obráti na tajnú službu aj na Generálnu prokuratúru

  • 18:44 07.03.2024
  • Bratislava
PS sa pre zmeny štatútu a vedenia SIS obráti na tajnú službu aj na Generálnu prokuratúru

PS hovorí o obchádzaní zákona a riziku izolácie slovenskej tajnej služby v medzinárodnom kontexte.

Progresívne Slovensko (PS) listom požiada Slovenskú informačnú službu (SIS), aby jej aktuálne vedenie odtajnilo vládou schválenú zmenu štatútu, ktorá má súvisieť práve so zmenami vo vedení tajnej služby. Podá aj podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby preverila zákonnosť zmien. Predstavitelia hnutia tak reagovali na informáciu, že Pavol Gašpar sa stal námestníkom SIS a dostal poverenie tajnú službu riadiť.

Poslankyňa Národnej rady SR za PS Zuzana Števulová tvrdí, že verejnosť má právo na informácie o personálnych zmenách vedenia tajnej služby. „Preto sme pripravili žiadosť pre SIS,“ informovala na tlačovej konferencii s tým, že ju v piatok (8. 3.) podajú a oficiálne požiadajú o odtajnenie zmeny štatútu SIS. „Dávame podnet aj na GP, aby preskúmala, či doplnenie štatútu nie je v rozpore so zákonom o SIS. V prípade, že to bude potrebné, obrátime sa v tejto veci aj na Ústavný súd SR,“ dodala.

Dozvedeli sme sa, že spravodajská služba, hlavná najvýznamnejšia spravodajská služba republiky, má nového riaditeľa. Nedozvedeli sme sa to na základe menovacieho ceremoniálu v prezidentskom paláci, tak ako predpokladá zákon. Dozvedeli sme sa to cez tlačovú správu,“ reagoval predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. Kritizoval spôsob výmeny, pochybuje aj o Gašparových odborných predpokladoch.

SIS vo štvrtok informovala, že Gašpar sa stal námestníkom riaditeľa a vo funkcii získal kompetencie riaditeľa tajnej služby. Za šéfa SIS ho navrhla vláda ešte vo februári. Prezidentka SR Zuzana Čaputová informovala, že zvažuje prenechanie menovania nového riaditeľa na svojho nástupcu. Vláda následne schválila zmenu štatútu SIS a v stredu (6. 3.) Gašpara odvolala z pozície štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Komisár pre deti vyzýva na úpravu pravidiel pre vysielanie reklamy na hazardné hry

Komisár pre deti vyzýva na úpravu pravidiel pre vysielanie reklamy na hazardné hry

DNES - 9:49Domáce

Komisár pre deti Jozef Mikloško vyzýva Radu pre mediálne služby, aby prehodnotila pravidlá pre vysielanie reklamy na hazardné hry pred 22.00 h z dôvodu ochrany detí pred hazardom.

Predaj drog v hlavnom meste ukončila razia polície

Predaj drog v hlavnom meste ukončila razia polície

DNES - 9:35Domáce

Dňa 16. mája 2025 bolo vznesené obvinenie voči 42-ročnému Michalovi L. za zločin neoprávnenej výroby a obchodovania s omamnými a psychotropnými látkami.

Pri jarných športoch je dôležitá adekvátna obuv, chrániče aj rozcvička

Pri jarných športoch je dôležitá adekvátna obuv, chrániče aj rozcvička

DNES - 9:09Domáce

Pohyb na slnku a pobyt na čerstvom vzduchu na jar je pre telo mimoriadne prospešný. Je však dobré byť obozretný, pretože športy môžu priniesť rôzne nástrahy.

Leteckí záchranári zasahovali pri vážnej dopravnej nehode

Leteckí záchranári zasahovali pri vážnej dopravnej nehode

VČERA - 17:20Domáce

V havarovanom vozidle sa nachádzali tri osoby.

PS chce zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov samospráv

PS chce zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov samospráv

VČERA - 17:13Domáce

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko chce presadiť zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov územnej samosprávy zo súčasných 18 na 16 rokov.